Son Dakika
Perşembe, 4 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bir GDO skandalı! F. William Engdahl
Gıdaların insanlar üzerindeki uzun vadeli etkileri hakkında herhangi bir bilimsel testin yayınlanması için ilkönce endüstri tarafından onaylanması gerekiyor.

90'lı yılarım başlangıcında ilk ürünlerin ABD ve Arjantinde alınmasından sonra dünyada GDO'ların yayılmasıyla birlikte büyük bir gizem yaratılarak ürün bazında GDO'ların insanlar hatta fareler üzerindeki uzun vadeli olası etkileri bağımsız bilimsel çalışmaların eksikliği vardı. Bunun nedeni GDO üreticisi Monsanto, BASF, Pioneer, Syngenta ve diğerleri gibi endüstriyel tarım tekellerinin bağımsız araştırmaları engellemeleridir.

Bu şok edici ve korkutucu gerçeği Ağustos 2009'da aylık Scientific American Dergisi'nin editörü olan bir bilim adamı 1994'ten beri GDO'ların arkasında gıda zincirleriyel birlikte çoğalmasının arkasındaki gizi saptadı. Ünlü dergi dünyanın kabul salt gerçek için bağımsız bilimsel çalışmaları yayınlayacak. Monsanto'nun RR Soya veya Mon8110 mısır gibi GDO'u üretim üzerindeki bağımsız verileri doğrulamaları imkansızdır. Bu nedenle şirketler Onların (GDO'ları) hiçbir zararlı yan etkilerinin olmadığını savunuyorlar. çünkü şirketler GDO'larda genetik testleri engelliyor!

Mükemmel! GDO'lu tohum almak ön sart olarak, son kullanıcı ile Monsanto ve dev genetik şirketler arasında yetiştirme ya da sadece araştırma amaçlı olduğunu saptayan bir anlaşma imzalaması gerekiyor. Geçen yüzyıl, tarımda GDO'lu tohumun çok büyük gelişme kaydettiği dönemdir,

Monsanto, Pioneer (DuPont) et Syngenta Aralarında GDO'lu tohum genetik işaretler anlaşmasıyla bazı bağımsız araşıtırıcıların bu tohumları satın alarak araştırma yapmalarını açıkça yasakladılar.

Bilim insanlarının tohumların hangi şartlarda ve nasıl geliştiklerinin eğitim amaçlı testleri için bile hakları yoktur, hatta özleyemezler bile.

Onlar GDO'lu tohumların özelliklerini birbirleriyle, GD'li veya olmayanla ve başka bir şirketinkiyle karşılaştıramazlar.

Daha büyük tehlike, GD kültür ırklarının çevre, hayvanlar ve insanlar üzerindeki istenmeyen yan etkilerini doğrulamak bile yasaktır.

En saygın bilimsel dergilerde yayınlanan araştırmalar; meslektaşlarımda doğruladığı gibi yalnızca Monsanto ve diğer GDO firmalarınca önceden onaylanarak izin verilen araştırmalardır.

ABD'de, GDO'lu tohuma onay verme süreci, Monsanto'nun talebi üzerine ABD Başkanı H. W Bush'un ilanı ile GDO'lu tohumun güvenliği üzerine hükümet hiçbir özellikli test yamtırmadan, başkanın doğal tohumlarla «aynı düzeyde eşdeger» karar vermesinden sonra sonra özel çıkar ve yolsuzluklara batmış oldu. Monsabto'nun eski avukatı EPA (ABD Çevre Koruma Ajansı) başkanı oldu ve GDO'lu tohumlar üzerindeki olası istenmeyen değişiklikleri önlemek için ve Hükümet ve FDA GDO'nun güvenli olup olmadığı hakkında hükümet hiçbir test yaptırmadı. GDO'nun başarısı veya güvenliliği üzerindeki bütün testler Monsanto gibi şirketlerin kendileri tarafından hükümet için yaptırılmıştır. GDO'lar için olumlu görünüm veren Monsanto ve diğerlerinin bir başka yanlışı zor görünüyor olsa da «dünyada açlığa çözüm» iddiaları şaşırtıcıdır.

ABD'de, yirmi dört büyük üniversitenin mısır böcek bilimcilerinden oluşan bir grup Hükümeti Çevre Koruma Ajansı (EPA)'ya tekellerin sansür uygulamarını kaldırılması için destek isteyen bir yazı yazdılar. Çünkü test sonuçlarını sevmiyorum, Chevrolet, Tata Motors veya Fiat için karşılaştırmalı çarpışma testlerinden kıyaslamalı tüketici yayınından ve arabalrının tüketici raporlarından sansür uyguladıkları gibi. Yalnızca bu insan ve hayvan besin zinciriyle ilgili. Bilim insanları herzamanki ayrıntılı bilimsel inceleme için özel birki varlığına güveniyor haklı olarak çevrenin korunması ve gıda güvenliğini koruduğunu iddia eden EPA' dan bunu bekliyor.

ABD'de isek veGDO'lu mısır kullanılmış bir gıda ise sökonusu olan ikinci tabağa başlamadan, kahvaltı yapmadan önce iki kere düşünmemiz gerekiyor.

Article original en anglais : GMO Scandal: The Long Term Effects of Genetically Modified Food on Humans, Scientific Tests Must Be Approved by Industry First , publié le 29 juillet 2009.

24.08.2009 Bu yazi 6955 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri