Son Dakika
Perşembe, 4 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bilmediğini bilmediğinden bu hale düştü insan
Mersin'in Silifke ilçesi Öztürkmenli köyünde, deneme amaçlı ekilen ayçiçeğinin uzunluğu 4 metre 8 santime ulaştı. Şaşkınları şaşkınlaştıran neden neydi?

Görenleri hayrete düşüren ayçiçeği, boyu 5,5 metreyi aşar ve başka da aday çıkmaz ise dünyanın en uzun boylu ayçiçeği olarak Guinness'e girmeye adaymış...

Çiftçi N. D. ve A. S.'nin deneme amaçlı diktikleri ayçiçeğinin bir ay sonra meyve verecek olmasına rağmen boyunun 4 metre 8 santime ulaşmasına şaşmışlar.

Şaşkın çitfçilerimiz "Toplam 30 ayçiçeği var. 2009 Nisan'da ektiğim ayçiçeğinin boyu 4 metre 8 santim. Bir ay sonra meyve vereceğini düşünürsek, 4 metre 15 santime ulaşmasını bekliyoruz. Hatırladığım kadarıyla İsrail'de 4 metre 6 santim, Bursa'da ise en uzun ayçiçeğinin uzunluğu 4 metre 5 santim. Olası bir sürprizle karşılaşmamak için ayçiçeğine hem nazar boncuğu taktık, hem de son derece hassasiyetle bakımını yapıyoruz. Deneme amaçlı da olsa ayçiçeği için Guinness'e müracaat edeceğim" demişler.

SIRRI TARIM MÜDÜRÜ AÇIKLIYOR

Ayçiçeğini yerinde incelediklerini Tarım Müdürü olayı çok cidiye almış ve tahmin ettiği gibi "ayçiçeği tohumunun yerli olmayıp, İsrail menşeli (GDO'lu) olduğunu açıklamış ve eklemiş aynı tohumun Afrika'da yapılan denemelerde en fazla boyunun 3 metre 60 santime ulaştığını açıkladı.

Müdür G., "Afrika'daki ağacın boyuna göre üreticimizin yetiştirdiği ağacın boyu 48 santim daha uzundur. Hobi amaçlı ekilmiş olan dev ayçiçeğinin meyve çiçeği oluşmuş. Teknik ekibimiz bilimsel gerekli ölçümleri yaptılar. Artık bundan sonra meyveye duracağından boyunun daha fazla uzaması zayıf bir ihtimal olarak gözüküyor." diye buyurmuşlar.

* * *

Türkiye ne kadar sevinse az! Çünkü kavak botunda nur topu gibi bir ayçiçek sapımız olmuş. Tarihçiler bu yılla ilgili notlarına bu "mucize(!)"yu not etmeliler. Cehalet böyle birşey işte.


19.08.2009 00:30:00 Bu haber 6511 defa okundu
Bilmediğini bilmediğinden bu hale düştü insan
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri