Son Dakika
Çarşamba, 3 Haziran 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bilmeden iftara gizli rota çizmeyin!
Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte değişik cinsteki hurmalar da tezgahları süslemeye başladı. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli sorunlar var. İşte...

TİMETURK / HABER MERKEZİ

En ucuz hurma, kilosu 5 liradan satılırken Peygamberimiz'in diktiğine inanılan Acve hurmaları ise kilosu 100 liraya kadar değişen fiyatlarla satılıyor.

Toptan hurma satışı ve ithalatı yapan Mehmet Özkan, satışlarının ve siparişlerinin arttığını ancak şu anda satılan ürünlerin geçen yıldan kalma olduğunu söyledi.

Yeni ürün hurmanın ağustos ayı sonunda piyasaya çıkabileceğini kaydeden Özkan, halen Suudi Arabistan, Tunus, İran, Ürdün ve İsrail'den hurma ithalatı yapıldığını belirterek şu bilgileri verdi: "En ucuz hurma kilosu 5 liraya, en pahalı hurma ise kilosu 100 liraya satılıyor. İran'dan ithal edilen hurmalar kilosu 5-6 liraya satılıyor. Peygamberimiz'in diktiğine inanılan Medine'den getirdiğimiz Acve cinsi hurma ise, üretimi az yapıldığı için kilosu 100 liraya satışa sunuluyor."

Özkan, şeker hastalarının tüketebileceği özel hurmaları da bulunduğunu kaydederek, şeker oranı düşük olan bazı cins hurmaları şeker hastaları için ithal ettiklerini belirtti. Bu tür özel hurmaların kilosu 18-20 lira arasında değişiyor.

HURMA CİNSİ - KİLO FİYATI
Meşruk 15-20
Berni 15-22
Hudri 20-25
İran 5-6
Acve 80-100
Şelebi 20-22
Safavi 25-30
Hilliye 25-30
Sugi 35-40
Amber 50-60
Mebrun 10-30
Yaş 12-25


HURMA FIRSATÇILARIN İŞTAHINI AÇTI

Ramazan'ın yaklaşmasıyla birlikte artan Hurma tüketimini farkeden Ramazan fırsatçılarının 15-20 liraya satılan Medine Hurmasını 25-30 liraya 40-50 lira civarında satılan ACVE hurmasının ise 80-100 liraya yükselttikleri gözleniyor. Timeturk muhabirinin edindiği bilgiye göre açık ortamlarda satılan hurmaların sağlıksız olduğu ve satın alınmaması gerekiyor. Ayrıca pazarlıkla hurmaların yarı fiyatına satın alınabileceği öğrenildi.

İSRAİL HURMASI YEMEYİN

Gıda Güvenliği Hareketi uzmanları iri hurmaların İsrail'den ithal edildiğini, küçük olan ve parlak olmayan hurmaların tercih edilmesi gerektiğini bildirdi. Ayrıca hurmanın yenilecek kadarının yıkanarak tüketilmesi gerektiği edinilen bilgiler arasında.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi yetkilileri iri hurmaların önemli bir kısmı İsrail’den ithal ediliyor. Bu nedenle iri hurmalardan uzak durulmalı diyor.

Hurmanın en değerli kısmının kabuk kısmı olduğunu belirten Gıda Hareketi yetkilileri, küçük ve parlak olmayan mat hurmaların tüketilmesini öneriyor. Hurmalar yenilecek kadarının yıkanmasını ve yıkanan hurmanın bekletilmeden tüketilmesi de çok önemli.

İFTARA HURMA İLE BAŞLAYIN

Hurma iftarda çok yemenizi engelleyebilir. Kolay sindirilebilir şeker bakımından zengindir. Düşük kan şekeri, oruçtan sonra hissettiğiniz açlığın nedenidir. Birkaç hurma yiyip ondan sonra yemeği Akşam namazını kılarsanız vücudunuz kan şekerini ayarlama fırsatı bulur. Böylece siz de açlık hissini bastırmak için tıka basa yemek zorunda kalmazsınız. İftara bir bardak su, hurma veya zeytin ile başlayıp ardından ılık bir çorba ile bir dilim ekmek yedikten sonra 15-20 dakika ara verilmelidir. Bu sürede meyinden mideye giden açlık uyarıları kontrol altına alınır.

HURMA EN ŞİFALI BİTKİ

2008’de yapılan bir çalışmada hurmaların meyvesi ve çekirdeklerinden elde edilen özün, bir antibiyotik -gentamicin- olduğu, böbrek hasarını azaltmadaki etkin olduğu tespit edilir. Bilim adamları hurmalardaki antioksidan -E Vitamini, askorbik asit ve melatonin- bileşiklerin bu korumayı sağladığını belirtiyorlar.

Lif, mineral, fenol, bakır, çinko, sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, şeker, protein zengini olan hurma; kalp ve damar hastalıkları, boğaz ağrıları, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığını engelleyen, kansere karşı koruyan, halsizliği ortadan kaldıran, bedeni ve zihni gelişmeyi sağlayan, kemikleri güçlendirip kemik hastalıklarını giderir. Protein, yağ ve karbonhidrat üçlüsünü bir arada barındıran tek meyve olan hurma vücudun yaşlanma belirtilerini azaltır, cildi besler, hamilelik ve güneş lekelerini yok eder. Boğaz ağrısına, öksürüğe, kemik hastalıklarına, halsizliğe, kansızlığa iyi gelir. Şeker oranı yüksek olmasına rağmen kilo aldırmaz. Suda çözünebilir lif içeriği yüksek olduğundan gaz ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını önler. Günlük hayatın getirdiği stres ve yoğun tempondan kurtulmak için birkaç adet hurma yemek çoğu kez yeterli gelir.

HURMA TÜRLERİ

Suudi Arabistan: El-Fenğa, es-Sukeri (Kırmızı ve sarı), el-Berhi, el-Halas, Ruzeyzi, el-Venan, Nebtetu Seyf, Nebteti Ali, Nebtetu Hemmam, Nebtetu Fevzan, Nebtetu Sultan, Helvatu, Ecvetu, Gahdri, Diklatu Nur, Reşudiye, Rosanetu, Selc, Safari, Kataretu, Sak'i, Mektumi, Menifi, Hilali,

Birleşik Arap Emirlikleri: El-Halasi, el-Berhi, Lü'lü, Ğenizi, Ruzeyzi, Şişi, Sukeri, Hadravi, Efhal, Ebu Muan, Çeş er-Remli

Umman: Hasb, Ğenizi, Neğal, Hilali Hassa, Hilali Umman, el-Helavi, ez-Zubd, el-Ğidab, Kiş Bettaş, Kiş Verd, Kiş Basmen, el-Berni, el-Medluki, el-Burniyeti, en-Neşvu,

Cezayir: Dikletu Nur, Dikletu Beyda, Hemrayetu, Tekrimest, Telisin, el-Ğers, Ali ve Raşid.

Libya: et-Tumur, et-Tabuni, el-Bekrari (Şeker hastalarına çok iyi gelir), el-Ğedraya, el-Beyudi, el-Bernusi, el-Ğelefli, es-Saidi, Saidi Tavurğa, Halime, ed-Dikle, el-Ami, el-Belh, el-Hurre, el-Hillavi.

Tunus: Aniko, el-Bacu, et-Turnucetu veya et-Ternucetu, Tuzerzayet, el-Hemrayetu, ed-Dikleti, el-Umari, el-Fetimi ya da el-Alik, el-Kasbi, el-Kintetu, el-Kintişi, el-Heysetu.

Irak: El-Berhi, Mecdul, el-Ğistavi, el-Hilavi, el-Ğedravi, es-Sabir, ez-Zühdi, el-Berim, el-Cicabe, ed-Diri, el-Berin, ed-Dikl, es-Sayir, el-Mektum, el-Basravi, el-Cisb, el-Eşresi, eş-Şukeri, Esabiu el-Arus.

04.08.2010 14:17:00 Bu haber 5128 defa okundu
Bilmeden iftara gizli rota çizmeyin!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri