Son Dakika
Pazartesi, 28 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bazı tarım ilaçlarının kullanımı yasak, ama onların ithalatı serbest. Yalçın Doğan
Hiç bu kadar armut gördüğümü hatırlamıyorum. Pazarlar armut dolu. Tıpkı, geçen yıl hiç bu kadar domates görmediğim gibi.

GDO aziz halkımıza zarar vermekle meşgul

Geçen yıl neden o kadar domates? Çünkü, bizim Rusya’ya ihrac etttiğimiz domatesleri Rusya bize geri gönderiyor. Kullanılan tarım ilacı zararlı.

Hatta, bir kısmı GDO’lu. Rusya’nın iddiası bu.

Şimdi pazarlar neden armut dolu? Çünkü, bizim Avrupa’nın bazı ülkelerine ihrac ettiğimiz armutları, o ülkeler bize geri gönderiyor. Kullanılan tarım ilacı zararlı. Hatta, bir kısmı GDO’lu. O ülkelerin iddiası bu.

Geçen yıl o kadar domates tüketemiyoruz, onlardan salça yapılıyor. Şimdi aziz halkımız bol bol zehirli salça yemekle meşgul.

Armuttan henüz salça olmuyor. Eh, o kadar armutu denize dökecek halimiz  yok, şimdi aziz halkımız bol bol zehirli armut yemekle meşgul.

GDO ve tarım ilacı diyerek, GDO ve zehir, aziz halkımıza zarar vermekle meşgul.

BİLİMSEL TANIM

Tarım Bakanlığının hazırladığı GDO yönetmeliği ortalığı kasıp kavuruyor. Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor.

Siyaset bir yana, yönetmelikle getirilen kurallara ilişkin, bir bilim adamının söylediği diğer bilim adamının sözlerini tutmuyor. Bir tarımcının sözleri, diğer tarımcının sözleriyle çelişiyor. Önümüze gelen her konu gibi, bunu da içinden çıkılmaz hale getiriyoruz.

Bilimsel olarak GDO, genetiği değiştirilmiş organizmalar, yani canlılar demek. Tarımsal ürün gibi. Canlılarda kuşaklar arasındaki benzerlik ya da farklılıkların, bir kuşaktan öteki kuşağa geçmesinin incelenmesine genetik deniyor. Gen farklılık ya da benzerliği temsil eden parça.

GDO farklı canlı ürünlerin birleştirilmesi. İşin içinde gen olduğundan, GDO’lu bir ürünün etkisi kuşaktan kuşağa geçiyor.

Ürün zararlı ise, bir kuşak, iki kuşak çeşitli hastalıklar ortaya çıkıyor. GDO’ların önemi burada.

SARI PİRİNÇ VE SOYA

Önyargı kötü bir şey. GDO’lar iyi sonuç da veriyor, kötü sonuç da. İşte, size iki farklı örnek.

Afrika’da A vitamini eksikliğinden dolayı, çok sayıda görme özürlü insan doğuyor. Afrika’da genellikle sarı pirinç yeniyor.

İsviçre bildiğimiz pirinçle A vitamini içeren bir bitkiyi birleştiriyor, A vitaminli sarı pirinç elde ediyor. Afrika’ya bu GDO’lu pirinci satıyor. Pirinç hem sarı, hem A vitaminli. Sonuç, Afrika’da görme özürlü doğumlar azalıyor. Demek ki, GDO iyi.

Brezilya’da besin değeri daha yüksek soya fasulyesi elde etmek için, soya ile kestane birleştiriliyor. Gerçi, besin değeri yüksek soya fasulyesi elde ediliyor ama, yeni ürün allerjik hastalıklara yol açıyor. Demek ki, GDO kötü.

TARIM İLAÇLARI

GDO iyi ve kötü. Tarım Bakanlığının kör dövüşüne neden olan GDO Yönetmeliği onun için GDO’lu ürünlerin bir bilim kurulunca incelenmesi kuralını getiriyor.

Bizim geri gelen domatesler GDO’lu ya da kullanılan tarım ilaçlarından dolayı zararlı. Tıpkı, armutlar gibi.

GDO’nun yanı sıra, Tarım Bakanlığının ayrıca tarım ilaçlarını zapt-ı rapt altına alması gerek. Bu GDO’dan ayrı bir konu ama, zorunlu.

Bazı tarım ilaçlarının kullanımı yasak, ama onların ithalatı serbest.

Olmaz mı, olur. Ne de olsa, burası Türkiye.

 

07.11.2009 Bu yazi 6450 defa okundu
  Sonraki:
  Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

   
  • Bir kıyamet silahı: GDO
   Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
  • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
   Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
  • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
   Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
  • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
   “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
  • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
   Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
  • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
   Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
  Diğer mülakatlar:
  1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
  Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
  Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
  Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri