Son Dakika
Pazar, 17 Ocak 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Başkan ithalatçı, tohum milli! Sadettin İnan
Geçtiğimiz hafta iki gün boyunca Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin genel kurulunu takip ettim. Birinci gün Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci gün de Başbakan Davutoğlu konuştu. Her ikisi de “tohum” konusuna özel bir vurgu yaptı.

Sayın Cumhurbaşkanımız, tohum meselesini ulusal bir dava haline getirdiklerini hatta milli tohumu tank ve tayyare üretimi kadar kıymetli gördüklerini söyledi.

Sayın Davutoğlu’nun da buna benzer ifadeleri oldu. Tarımın en hassas konusu olan tohuma, devlet başkanı ve siyasi iradenin “milli” bir açıdan bakması ülke adına sevindirici bir durum...

Ancak uzun zamandır bu meseleyi takip eden birisi olarak bu konuşmaları dinleyince şaşırmadım desem yalan olur!

Çünkü söylenenlerle yapılanlar arasında büyük bir uçurum var.

Şimdi size üç örnek vereceğim;

Birincisi; en çok övündüğümüz tohum ihracatının yüzde 70’i sadece mısır ve ayçiçeği tohumlarından oluşuyor. Mısır ve ayçiçeğinde ise yerli çeşit neredeyse yok denecek seviyede. Yani bu iki tohum çeşidini yabancılar üretip satıyor.

İhracata konu olan diğer tohum çeşitlerindeki yabancı payını işin içine hiç katmıyorum. Sadece mısır ve ayçiçeği tohumları üzerinden yabancıların ihracattaki payı yüzde 70!

İkincisi; tohum firma sayıları… Türkiye’de 660 tane tohum firması var. Bunların 640 tanesi yerli, 17 tanesi yabancı ve 3 tanesi de yerli/yabancı ortaklı. Ve bu rakamlar üzerinden Türkiye’de tohumculuk sektörünün yabancı hâkimiyetinde olmadığı ileri sürülüyor.

İlk planda bu rakamlara bakarak siz de böyle düşünebilirsiniz! Ancak bu rakamlar sizi de aldatmasın. Çünkü burada önemli olan firmaların sayısı, tabelasının “Türkçe” olması veya sahibinin yerli olması değil.  Aslolan firmaların sektördeki pazar payıdır. Yani tohumculuk sektörü pazarına kimin hâkim olduğudur.

İşte “640 yerli firma” önümüze konarak “asıl olan bu bilgi” sır gibi saklanıyor. Yani sayısı itibariyle azımsanan “17 yabancı tohum firmasının pazar payı” bu milletten saklanıyor. Neredeyse yazdığımız her şeye hukuk müşavirliği kanalıyla açıklama gönderen Tarım Bakanlığı, nedense bu konuyla ilgili yazdıklarımıza karşı “üç maymunu” oynuyor.

Gelelim üçüncü ve en önemlisine; Türkiye’de milli tohumculuğu temsil eden ve sektörün meslek örgütü olan TÜRKTOB ile TSÜAB’ın başındaki isme…

Bu konuyu şahsileştirdiğimi ileri sürüyorlar ama ben bunu defalarca yazdım ve yazmaya da devam edeceğim.

Bir taraftan “milli tohum”, “yerli üretim” diyeceksiniz hatta “millilik konusunu” mesele haline getirdik diyeceksiniz ama bir taraftan da sektöre, bir gram dahi yerli üretimi olmayan tohum ithalatçısı bir isim başkanlık yapacak! 

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bu konuları bilmiyor olabilir. Sadece kendilerine gösterilen rakamlar üzerinden “Tohum ve Millilik” vurgusunu yapmış olabilirler. Ancak durum ortada…

Tohum ihracatımızın önemli bir kısmını yabancılar yapıyor! Pazar payı ortaya çıkmasın diye yabancı firmaların pazar payı sır gibi saklanıyor!

Ve Türk milli tohumculuk sektörünü ithalatçı bir isim yönetiyor!

Allah aşkına bu nasıl bir “millilik”!

15.05.2015 Bu yazi 5127 defa okundu
  Sonraki:
  Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

   
  • Bir kıyamet silahı: GDO
   Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
  • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
   Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
  • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
   Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
  • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
   “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
  • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
   Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
  • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
   Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
  Diğer mülakatlar:
  1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
  Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
  Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
  Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri