Son Dakika
Salı, 29 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bakanın yanıt veremediği soru
"Ürünlerimiz GDO'suzdur" yazmak yasak ama "Domuz yağı ve alkol yoktur" yazmak serbest. Tarım Bakanı bu çelişkiye yanıt veremedi.

GDO'lu ürünler konusunda hem Tarım Bakanı hem hükümet hem de Ak Parti, sıkıntıya girdi. Bu sıkıntı daha da devam edecek gibi. Hazırlanan mevzuatla "ürünlerimiz GDO'suzdur" diye ibare konulmasına izin vermeyen Tarım Bakanlığı, "ürünlerimizde alkol, domuz yağı ve katkıları yoktur" ibaresinin kullanılmasına nasıl bir çözüm getireceğini düşünüyor.

Bakanlık ya mevzuatı değiştirip, isteyen firmanın ürünlerinin üzerine "GDO'suzdur" diye yazmasına izin verecek ya da "Domuz yağı ve alkol katkısı yoktur" ibarelerini yasaklayacak.

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, basın mensuplarının bu konudaki soruları karşısında; "Lütfen yazmayın. Bana süre verin bir araştırayım, size bilgi vereyim öyle yazın" dedi. Ancak hala nasıl bir çözüm bulduğunu açıklayamadı.

BAKANIN SIKIŞTIĞI AN
GDO ile domuz yağı arasında sıkışıp kalan Bakan,basın mensuplarının  gündeme getirdiği konuya bir çözüm bulmak için bürokratları ile hummalı bir arayış içinde. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile bu konuda yaptığımız tele-röportaj aynen şöyle:

'ŞİMDİ YAZMA' DEDİ AMA HALA YANIT YOK
KINDIRA:
Sayın bakanım, bu GDO'lu ürünler ile ilgili mevzuat konusunda bir nokta var onu soracağım?

EKER: Zübeyir, biz bu mevzuatı kısıtlama yapmak için getirdik. Hiç bir kısıtlama yoktu. Serbestce giriyordu. Şimdi kontrol altına alıyoruz...

KINDIRA: Sayın Bakanım; peki GDO'lu olan ürünlere kısıtlama getirilecek ve GDO'lu ürünler paketlerinde bunu belirtecekler. GDO'lu olmayan ürünler de 'ürünlerimiz GDO'suzdur' diye yazabilecekler mi?

EKER: Elbette yazmayacaklar. Bir ürünün içinde olan şey yazılır. Olmayan şey yazılmaz. İçindekiler yazılı olur. İçinde olmayan o kadar çok şey var ki, onların hepsi yazılabilir mi? İçinde GDO olmayan ürünler, böyle bir ibare kullanamazlar.

KINDIRA: Sayın Bakanım, bu serbest bir konu olabilir mi? Yani isteyen ürünlerinin üzerine 'GDO'suzdur' yazsa ne sakıncası var?

EKER: O hiç olmaz. O haksız rekabete girer. Benim için sakıncası yok ama ticaret hukukuna aykırı. Bu haksız rekabet olur.

KINDIRA: Peki sayın bakanım, o zaman bazı ürünlerin paketlerinde; ürünün içinde bulunmayan katkı maddelerinin belirtildiği ibare var. "Ürünlerimizde alkol, domuz yağı ve domuz katkı maddesi yoktur" şeklinde ibareler var. Bunlar nasıl yazıyorlar?

EKER: Şey.... O farklı. Özel bir durumdur, o! Öyle değil o... Tek tek ürünlerde yazmıyor. Mesela THY, yemek servisi sırasında küçük bir not veriyor. Yemeklerde domuz yağı olmadığına dair.

KINDIRA: Hayır, Sayın Bakanım bu konuda yanılıyorsunuz. Sizi aramadan önce marketleri gezip, bir kez daha kendi gözümle de kontrol ettim. Ülker, Eti gibi ürünlerin bisküvilerinde, cipslerde, yoğurt, süt, margarin, kek, çikolatı gibi hemen tüm ürünlerinde, 'Ürünlerimizde alkol, domuz yağı ve katkı maddesi yoktur" ibaresi var.

EKER: Şey, o özel bir durum olabilir.

KINDIRA: Nasıl bir özel durum? Domuz yağı GDO'dan daha tehlikeli (!) olduğu için mi, özel bir durum olarak kabul ediliyor, acaba!?

EKER: Yok, şey.. Zübeyir bu durum farklı. Benim bir bürokratlarımla konuşmam ve konuyu incelemem gerekiyor. Senden rica ediyorum. Bu konuyu şimdi yazma. Bu konuda bir şey yazma. Ben sana yeniden döneceğim ve bilgi vereceğim.

KINDIRA: Peki Sayın bakanım, ben de merak ediyorum! Bugün bir şey yazmayacağım. Akşama kadar yazmayacağım. Ama bana geri dönemezseniz, yazmak zorundayım...

EKER: Yok yok. Dönerim hemen. Bakıp, inceleyip döneceğim. Söz. Şimdi yazma ama...

KINDIRA: Peki, söz akşama kadar bekliyorum, Sayın bakanım...

GDO DOMUZ YAĞINA BULAŞTI
Bakan Mehdi Eker'in istediği süre doldu. Ancak Bakan İNTERNETHABER'i yeniden arayıp nasıl bir çözüm bulduğuna dair bilgi vermedi. Bakanlık bürokratlarının bu konuda ciddi bir inceleme ve çözüm bulma telaşında olduğu öğrenildi.

YASAK MI SERBEST Mİ?
Bakanlık kendi mevzuatıyla uyumu sağlayabilmek için, ya "ürünlerimizde alkol, domuz yağı, domuz katkısı yoktur" türü tüm ibareleri yasaklayacak. Ya da isteyen firmanın "ürünlerimiz GDO'suzdur" diye yazmasına izin vermek zorunda kalacak.

Yasaklama gelirse, Ak Parti iktidarında bu tür bir yasaklamanın getirilmiş olmasına; özellikle muhafazakar kesim tarafından tepki gelebilir. Diğer seçenek halinde ise mevzuat değişikliği yapılmak zorunda kalınacak. (internethaber)

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • çiğdem şahin
  tebrikler
  güzel bir nokta tespit etmişve çok güzel bir noktadan yakalamış tebrikler....
  17.11.2009 14:02:37

 • nihal doğan
  gdo
  amaç üzüm yemek mi? bağcıyı mı dövmek?
  08.11.2009 11:41:30
05.11.2009 23:42:00 Bu haber 6700 defa okundu
Bakanın yanıt veremediği soru
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri