Son Dakika
Çarşamba, 15 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bakanı Akdağ'dan sağlıklı yaklaşım
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kolesterol tartışmasıyla ilgili gazetecilere yaptığı değerlendirmede "Sağlık Bakanlığı da söyleyeceği sözleri bilim adamları yoluyla söyleyecektir. Ancak Tedavide ekol farklılıkları olabilir. Herkes kendi doktoruna danışsın" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kolesterol tartışmasıyla ilgili gazetecilere yaptığı değerlendirmede 'Sağlık Bakanlığı da söyleyeceği sözleri bilim adamları yoluyla söyleyecektir.

Biliyorsunuz bir komisyon konu üzerine çalışıyor. Vatandaşlarımız pratik anlamda çok işlerine yarayacak bir tavsiyem var: Kolesterol veya başka tür ilaç kullanan vatandaşlarımız bu ilaçlarını kullanıp kullanmayacaklarına doktorlarına sorarak karar versinler.

Vatandaşımızın doktorunu seçme hürriyeti var. Kendileri konunun uzmanı olmayan, ikinci derece uzmanı olan kişilerin yazdıklarına çizdiklerine ya da konuştuklarına itibar etmek, vatandaşların sağlığına zarar verebilir. Herkesin aile doktoru var. Onun ötesinde herkese bu ilaçlara ya da başka ilaçları tavsiye eden uzman doktorlar var, bu doktorlar ile görüşürlerse sorunlarını çözebilirler, kendi başlarına bir karar vermesinler. Kafalarında bir soru işareti oluşmuşsa, doğrudan kendi doktorları ile tartışsınlar bunları. 

Bizde güzel bir tabir vardır, tıpta hastalık yoktur hasta vardır. Kolesterol ilaçları için de bu böyledir, bireye göre değişir bu. Elbette doktorlar bilimsel kılavuzlara göre hareket ediyorlar, ama doktorların davranışlarında da ekol farklılıkları olabilir, yaklaşım farklılığı olabilir. Bunlar son derece tabiidir. Hastalık kişisel bir durumdur, ilaç da o kişisel duruma göre karar verilecek bir durumdur.

Vatandaşlarımız aman ortalıkta gezinen dedikodularla hareket etmesinler. Türkiye'de doktora ulaşmak erişmek eskisi gibi zor değil. Biraz önce söyledim, doktorumuzu seçebiliyoruz. Eğer ikna olmadıysak başka doktor da seçebiliriz. Doktorlarımızın söylediklerine göre hareket edelim." dedi.

16.12.2011 14:55:00 Bu haber 2966 defa okundu
Bakanı Akdağ'dan sağlıklı yaklaşım
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri