Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bakandan ikna turu ve de kavram ve ayak oyunu
Anne Sütü Bankası'nın gecikmesinin nedeni anlaşıldı. Bakan ertelenmesinde tepkilerin etkili olduğunu belirtti ancak “Süt Bankası” projesinin iptal olmadığını adının ‘sütkardeşliği’ projesi olarak değiştireceğini belirtti. "Gerekli tedbirleri almadan uygulamaya koymayacağız” diyen Bakan böylece önce tedbir almadıklarını da itiraf etmiş oldu

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Akit gazetesini ziyaret ederek, uzun süredir kamuoyunda tartışılan ve “süt bankası” olarak bilinen projeyle ilgili detayları anlattı. Akit yöneticileriyle bir saati aşkın görüşmede, projeyi anlatan Bakan Müezzinoğlu, projenin adının “süt bankası” olması nedeniyle konunun yanlış anlaşılmalara sebep olduğunu iddia etti.

KİMİNLE TARTIŞIYORLAR?

Konunun kamuoyunda tartışılmasının iyi olduğunu iddia eden Bakan Müezzinoğlu, tartışarak en doğru olanın ortaya konulacağını dile getirdi.

ŞİMDİ DE SÜT KARDEŞLİĞİ OYUNU

Projenin adını “Sütkardeşliği” olarak değiştirmeyi düşündüklerini anlatan Bakan Müezzinoğlu, toplumun inanç yapısını ters düşmeyecek ve vicdani olan gerekli bütün tedbirleri aldıktan sonra ve yasal düzenlemesi tesis edildikten sonra uygulamayı başlatmayı düşündüklerini ifade etti.

BU DEVLET HANGİ İŞİ 5 YIL AYNI KARARILILIKLA SÜRDÜRDÜ DE BUNU DA SÜRDÜRECEK?

Müezzinoğlu, alacakları tedbirleri şöyle sıraladı: Her anne bir tek bebeğe süt verecek. Her bebek bir tek anneden süt alacak. Kız annesi kız bebeğe; erkek annesi de erkek bebeğe süt verecek. Oluşacak sütkardeşliği kayıtları tutulup, ilgililerin nüfus kütüğüne resmi olarak işlenecek. Bu kütük bilgisi en az 5 yılda bir kez ailelere resmi olarak bildirilecek. Çocuklara 5 yaşından itibaren sütkardeş oldukları anlatılacak. Nikah işlemlerine başvurular incelenirken sütkardeşler için oluşturulan nüfus kütüklerine bakılacak.”

SÜT BANKASI MEDENİYET PROJESİYMİŞ

Bu tedbirler dizisi için Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın birlikte çalışması gerektiğini anlatan Müezzinoğlu, tedbirleri en sıkı şekilde alarak bu işi bir medeniyet projesine dönüştürmek istediklerini söyledi.

BAKANDAN İTİRAF

Batılı ülkelerde toplanan anne sütlerinin karıştırılarak bebeklere verildiğine de dikkat çeken Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, “Ama bizim medeniyetimizde böyle bir şey yok ve olamaz. Biz de medeniyetimizde temelleri olan bu konuyu çok önemsiyoruz. Kriterleri konusunu Diyanet İşleri Başkanlığı’na da sorduk. Önümüzdeki günlerde bu konuyu değerli hocalarımızın da görüşlerine açacağız. Niyetimiz hayırlıdır; inşallah bu konuda hayırlı bir sonuca varırız” temennisinde bulundu.

“SÜTKARDEŞLİĞİ” İLE YAŞATMAK İSTİYORUZ

Sütkardeşler ve aileleri bayramlarda ve diğer özel günlerde bir araya getirerek tanıştırılmasının da düşünülebileceğini anlatan Bakan Müezzinoğlu, tek amaçlarının fayda sağlamaya dayalı olduğunu anlatarak, “Türkiye’de her yıl hayatını kaybeden 6 bin prematüre bebeğin yarısı anne sütü alamadığı için ölüyor. Genellikle bin 600 gramın altında doğdukları için emme refleksleri yok bu bebeklerin. Bu yavrularımızı hayata tutmak için fayda sağlamaya dönük olarak bu proje düşünülmüş. Sütkardeşliği ile bu yavrularımızı yaşatmak istiyoruz” dedi.

Kan kardeşlerini, kardeşçe yaşatmayı beceremeyen T.C., şimdi de süt kardeşlerini yaşatacakmış.

Gıda Hareketi soruyor:

Sahi bu inat niye? Devlet el atmadan bu işler zaten toplum içinde mecrasında yürüyordu. Toplumun her işine burnunuzu sokmak zorunda mısınız?

Anne sütü bankası konusunda bakanlık hiçbir çalışma yapmamış

Anne sütü bankası iptal mi edildi ertelendi mi?

Sağlık Bakanlığı çıldırmış olmalı

Bir haber geldi: Kardeşinle evlenmişsin…

Prof Dr Cevat Akşit: Anne sütü bankası dini silme projesidir!

Sağlık Bakanı: Diyanet anne sütü bankasına izin verdi

Hasan Karakaya: Ya Süt Bankasının başındaki adam sütü bozuk ise!

Mehmet Ali Bulut: Bu nasıl bir cüret böyle!

Emine Şenlikoğlu: Anne sütü bankasının bir adım sonrası sperm bankası

Prof Dr faruk Beşer: Süt bankaları iyi bir niyetin kötü bir meyvesi olabilir

Ayşe Böhürler: Bu mudur dindarlar olarak geleneğe sahip çıkma stratejimiz?

Prof Dr Orhan Çeker: Anne sütü bankası büyük vebal

Diyanet'ten anne sütü bankası konusunda 2 ayrı yaklaşım

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • hamza faruk tülü
    inek sütünü bozdunuz bari bunu bozmayın
    önce ortaya proje ya da neyse atıp kamuoyunun nabzını yokluyor sonra da şerbeti ona göre ayarlıyorlar prematüre doğan yılda 6000 bebek için yapıyorlarmış o kadar yatırım bizden önce yapıldı geri dönemiyoruzmuşmuş asıl soru şu olmalı ve bu kadar yatırım şuna yönlenmeliydi bu bebekler neden erken doğuyor neden düşük sayısı çok neden annelerin sütü yok neden kısırlık oranı fazla?
    16.03.2013 22:17:36
15.03.2013 09:58:00 Bu haber 5918 defa okundu
Bakandan ikna turu ve de kavram ve ayak oyunu
BU KARELER BAKANIN SÜT KARDEŞLİĞİ PROJESİNE ARMAĞAN OLSUN
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri