Son Dakika
Salı, 14 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Aydınımız kafadan hasta Doç Dr Kemal Yeşilçimen
Aydınımız acı gerçekleri görmez, duymaz, okumaz, düşünmez, anlamaz, konuşmaz, araştırmaz. Sanki bitkisel hayatta.

 Aydınımız kendi sorunlarını okumaz. Okumak; kıraat etmek, göz gezdirmek değildir. Olayların, sorunların perde arkasını anlamaktır, geleceği öngörmektir. Aydınımız okuyabilse, ülkesini ve halkını yok etmek için yapılan sinsi planları görüp önlem alırdı. Bilim kendin bilmektir, sen kendini bilmez isen bu ne biçim okumaktır?

Aydınımız düşünmez. Düşünse, daha dün gebeliği önlemek için kampanyalar açarken bugün moda olan tüp bebek merkezlerinin artan kısırlık nedeniyle olduğunu idrak ederdi.

Aydınımız araştırmaz. Araştırsa, en hayati konularda bile yıllardır habersiz ve bilgisiz olduğunu görürdü. Araştırsa, kısırlığın nedenlerini ve yaygınlığını bilir, önlem alırdı. Bu konuda çok merkezli kaç tane araştırmanız var? Aydınımız yaptığı bilimsel araştırmalar ve keşiflerle halkın karşısına çıkamaz, bu defosunu milli iradeye karşı çıkarak kapatır. Araştırsa artan kısırlıkla birlikte nüfusu azaltmak için yapılan küresel planların aleti olmazdı. Bilim kendin bilmektir, sen kendini bilmez isen bu ne biçim okumaktır?

Aydınımız bilmez ama bilgiç geçinir, bilimin sadece lafını eder. Keşfettiği, ürettiği bir şey yoktur. Apple trilyon dolara koşarken aydınımız başkasının ürettiği akıllı telefonla caka satar fiyaka yapar. Ülkesinin ve 500 büyük şirketinin neden bir Apple etmediğini bilmez. Bilim; sebep – sonuç ilişkisi kuran disiplinin adı ise, kötü kader gibi yakamıza yapışan hastalıkları önlemenin yolu, sebepleri önlemekten geçer ama anlamaz. Neden ilaç, aşı ve teknoloji üretemiyor ve başkalarına milyarlarca dolar ödüyoruz diye düşünmez. Niye Önleyici Tıp, Önleyici Kardiyoloji, Önleyici Kanser bilim dalları, FDA benzeri Gıda İlaç Medya merkezi, Önleyici Halk Sağlığı Fakülteleri yok diye kafa yormaz, bunların kurulması için mücadele etmez. Tüp bebek merkezleri artışından rahatsız olmaz aksine memnun olur. Kaynakların nasıl dışarıya pompalandığını görmez, çünkü bakarkördür. Kuyruğu peşinde dolanan kedi gibi, bitmek bilmeyen hastalıkların peşinde dolanır ama önlemeyi akıl etmez. Kaynaklar çarçur olur tükenirken seyreder ama görmez. Görse hastalıkları önlemek için çırpınırdı.

Harcanan paraya rağmen, halkımız neden daha sağlıklı değil. Neden dev hastaneler ve sağlığa harcanan milyarlar sağlığı korumuyor kafa yormaz. Son 9 yılda hastalık harcamaları 8 kat artarken hastalıklar azalmamış hızla artmış, bilmez, bilmek istemez. Herkes neden para ve performans peşinde düşünmez. Bunca yıldır milyonlarca insanımız önlenebilir nedenlerden ölmüş ve hastalanmış, umurunda değil. Ülkemizde insanların % 86’sı önlenebilir nedenlerden ölüyor. Önlenebilir demek önlemiyorsunuz demektir, idrak etmez etmez, sanki idrak yolları hasta. Son 22 yılda % 1000 artan şeker hastalığını önlemeyi akıl etmediği için her yıl 4 milyar doları şekerle ilgili hastalıklara harcar anlamaz. Anlasa GDO’lu mısır şekerine karşı çıkardı.

1923 yılı hekim sayısı : 554, 1960 yılı hekim sayısı : 9826 , 2011 yılı hekim sayısı : 120.000, 2023 yılı hedefi : 300.000, 100.000 doktor ithal edilecek. Herkese bir doktor olsa ne yazar diyemez. Dilinde felç var, acı gerçekleri konuşmaz. Dünya Sağlık Örgütü, çok az masrafla hastalıkların önemli oranda önleneceğini, bu yolla sağlık sistemlerinin iflas etmesinin önleneceğini bildirir, görmez, duymaz, okumaz. Her yıl hastalıklara harcadığımız para 67 milyar dolar ve bu rakam giderek artıyor, SGK bütçesi alarm veriyor, SGK’daki batak; 57.6 milyar TL olmuş ama ithal edilen ilaç ve cihazları neden üretemiyoruz diyemez. Hastalıkları ve kısırlığı önleyerek tasarruf yoluyla kazanmak yerine hastalıktan para kazanmak ister. Bütün bu oyunları açıklayan milli iradeyi temsil eden kendi halkının Cumhurbaşkanına laf sokuşturmayı, saygısızlık etmeyi marifet zanneder. Kültürel ve zihinsel işgal altında can çekişen aydınımız küresel makinaya bağlı sanki entübe, ümitsiz vaka. Aydınımız bitkisel hayatta, aydınımız kafadan hasta.

www.aciamagercek.com

25.12.2014 Bu yazi 2105 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri