Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Avustralya, ilaç şirketlerini mutlu eden domuz gribi önlemlerine son verdi
Avrupa'da hızla yayılan domuz gribi hastalığına yakalanma korkusu ne kadar artıyorsa ilaç firmalarının kâr oranını da o denli yükseğe fırlıyor. Öteyandan Avustralya domuz gribi salgınını 'saçmalık ve medyanın balonu' olarak nitelendirerek havaalanı ve benzeri yerlerden termal kameraları kaldırdı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün 11 Haziran tarihinde tehlikede altıncı aşamaya gelindiğini duyurarak domuz gribini "büyük salgın" olarak nitelendirmesinden sonra oluşan korku dalgası en çok ilaç firmalarının işine yarıyor.

Stern Dergisi'nin verdiği bilgiye göre bu firmalar, milyarlarca Euro kazanacakları bu iş için büyük yatırımlarda bulundu. Oluşan korku dalgası öylesine etkili oldu ki ciddi bir durum karşısında hazırlıksız yakalanmamak için bütün hükümetler ilaç firmalarının öngördüğü bütün tıbbi önlemleri göz önünde bulundurarak kitlesel siparişe yöneldi. Grip maskeleri stoklandı, ilaçlar depolandı, aşılar ısmarlandı. İki ayrı örnek aşı geliştiren ilaç devi Glaxo-Smith-Kline'nin (İsrail'lidir) siparişleri yetiştiremediği bildirildi. Sadece Alman hükümeti 50 milyon kutu "Pandemrix" ısmarladı. 50'den fazla ülkenin ısmarladığı miktar ise 291 milyon kutuyu buluyor.

Stern Dergisi'ne göre, söz konusu hastalığın yayılmasına neden olan virüsün normal dönemsel gripten daha tehlikeli olup olmadığı yönünde bilgi edinmekten ziyade bu hastalığa yakalanma korkusuna daha çok önem veriliyor. Gerekli koku dalgasının yayılmasından sonra hükümetlerin ister istemez önlem alma yarışına girdiğini kaydeden dergi şu yorumda bulundu: "Gribin beklendiğinden daha masum olduğu anlaşılır ve insanlar aşı olmak istemezlerse ilaç firmalarının kaybedeceği bir şey yok. Onlara ülkeleri ihtimallere binaen donatmak için para veriyoruz."

Domuz gribi aşısının ne kadar paraya mal olacağı ise Alman anlaşmaları gizlilik şartı taşıdığı için resmi olarak kesinleşmiş değil. Şirket çevrelerinden gelen bilgiler ise 8 Euro olan dönemsel grip aşılarından daha pahalı olmayacağı yönünde. Bu ise sadece Glaxo-Smith-Kline için milyarlarca Euro'luk kazanç anlamına geliyor. Aynı şekilde tanesi 18,24 Euro eden Tamiflu ve Relenza gibi gribal enfeksiyonlarda kullanılan yüzmilyonlarca ilacın sipariş edilmiş olması şirketlerin kârının ne denli yüksek olacağını gösteriyor.

Şirketlerin 'büyük salgın' kararını kullanarak izin alamadıkları ilaçlara ruhsat için baskı uygulamasından rahatsız olan bazı uzmanlar, dünyanın her yerinde kullanılacak standart bir ilacın kullanılması suretiyle ilaç firmalarının korkudan kâr etme faaliyetlerinin önüne geçilebileceğini söylüyor. İlaç firmalarını oluşan korkuyu arkalarına alıp her yıl farklı ilacı piyasaya sürmesini haksız bulan Max Planck Enstitüsü uzmanları da standart aşı ile problemin çözülebileceğinin bilindiğini kaydediyor. Uzmanlar Alman Ordusu için halka uygulanacak aşıdan farklı bir aşı kullanılacak olmasını ve bunun sebebinin gizli tutulmasını da şiddetle eleştiriyor. Halkın yarısının aşı masraflarının sağlık ocakları tarafından ödenecek olması ise ilaç firmalarının kâr iştahının kim tarafından karşılanacağını göstermesi bakımından tartışmalı görülüyor. (Cihan)

Avustralya Hükümeti:
"Domuz gribi salgını iddia saçmalık ve medyanın balonu"
 
Avustralya'nın domuz gribi salgınını 'saçmalık ve medyanın balonu' olarak nitelendirdiği ve havaalanı ve benzeri yerlerden termal kameraları kaldırdığı, o tarihten itibaren domuz gribi kontrolünün yapılmayacağı ve doktorlara da Timaflu ve benzeri ilaçların ancak çok ileri durumlarda verilmesi gerektiği bildiriliyor.
 
Avustralya yönetimi ayrıca öğrencilerde domuz gribi tespit edilmesi halinde okulların kapatılmayacağını ve velilerden çocuklarını evlerinde tutmalarının istenmeyeceğini, tüm sportif faaliyetlerin ve diğer etkinliklerin normal seyrinde devam edeceğini açıkladı.
 
Mısır Doktorlar Sendikası Başkanı Dr. HAmdi Es-Seyyid, "Domuz gribi salgınının fabrikasyon bir uydurmadır. Bazı grip türlerinin domuz gribinden daha tehlikelidir" diyor. (Kaynak)
 

Grip ilacı Tamiflu da dünya zehir taciri Rumsfeld'inmiş

 

Domuz gribi kimlerin yüzünü güldürdü?

 

'Domuz gribi, ABD'nin dünya nüfusunu azaltma projesi'

 

Türkler, 22. yüzyılı göremeyebilir

Türkiye ve dünya nüfusunu kim neden kontrol altına almak istiyor?

14.08.2009 14:39:00 Bu haber 6424 defa okundu
Avustralya, ilaç şirketlerini mutlu eden domuz gribi önlemlerine son verdi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri