Son Dakika
Cumartesi, 15 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Avrupa’nın taharet sorunu Kemal Özer
İnsanın kendine karşı görevlerinin başında hiç kuşkusuz temizlik gelir. Allah c.c. birçok Ayet-i Kerime’de ‘Allah, temizlenenleri sever’ buyurur. Bizler, Efendimiz öyle buyurduğu için temizliği imanın yarısı sayarız. İbadetin şartları arasında hadesten taharet ve necasetten taharet vardır. Necâset, temizliğin; necis de temizin zıddıdır.

Kuşkusuz temizliğin beden-ağız, yiyecek-giyecek, çevre ve vicdan gibi birçok boyutu var. Kur'an-ı Kerîm'de de temizliğin çeşitli türlerine işaret eden ayetler var. Müslümanlar def-i hacetten sonraki her türlü pislikten arınmadan başlayarak, yemek öncesi-sonrası el ve ağızlarını yıkayarak her türlü dış etkenden kendilerini korumakla mükelleftirler.

 

Yeryüzünün her yeri Müslüman’a verilmiş bir emanet ve ibadet mahallidir. Bu yüzden çevre olarak tanımlanan bu arzı, evi gibi temiz tutmakla da emrolunmuştur. Geçen günlerde arabasına ve kürküne bakınca adam sanacağınız biri, trafik ışığında beklerken oldukça pahalı aracının camını açıp önce sigara izmaritini sonra da çöplerini sokağa attı. Bende bir vatandaş olarak bu kişinin plakasını ilgili kurumlara ilettim.

 

Önceki yazılarımızı takip etme imkânı bulanlar hatırlayacaktır ki, geçtiğimiz hafta Yunanistan, İtalya ve Fransa’da idim. İskece’deki bir tesisin tuvaleti hariç bu ülkelerin hiçbirinde taharet musluğuna rastlamak mümkün olmadı.

 

Avrupa’da zaten alaturka diye tabir edilen tuvalet bulmak neredeyse imkânsız. Bu tür tuvaleti İskece’de ve Vatikan’ın helâlarında gördük. Bu ülkelerin yanı sıra, sözde dini bir kurum olan Vatikan’ın tuvaletlerinde de su bulmak imkânsız. Çoğunda tuvalet kâğıdı bile yok. Düşünün adamların hallerini.

 

Taraf Gazetesi’nin arka sayfasındaki çok beğendiğim, kişilerin din ve dünyaya bakışlarını ölçmeye yardım eden kısa, soru-cevap çalışmasını ilgi ile takip edenlerdenim. Orada ‘nerede yaşamak isterdiniz?’ diye bir soru var. Bu soruya çoğu batı hayranı, ... b..kluların kenti ‘Paris’ diyor. İstanbul gibi bir kent varken Paris’te yaşamak isteyenlerin bana verebilecek hiçbir şeyleri olamaz.

 

Seyahat sırasında bir arkadaşta gördüğüm Mine Kırıkkanat’ın ‘Paris Paris’ adlı kısa kitapçığını okudum. Kompleksle yazılan bu çalışmada Beyaz Türk’ler olarak adlandırılanların DNA’larına, Paris değerleri işlediği görülüyor.

 

Paris’i de yazacağız nasipse. Lakin bir insan hakları ihlali olarak gördüğümüz bu taharet meselesine devam edelim. Daha önce defaatle Avrupa ülkelerine gittiğim için tecrübeli ve tedbirli olmam nedeniyle pek sorun yaşamadım. Ancak ilk gidenlerin yaşadığı şok ve otobüsteki Avrupalı hakkında galiz ifadelerini duymak şaşırtmadı beni doğrusu.

 

Burada yaşamak zorunda kalan Müslümanların yaşamları bir hayli zor. Her defasında bizim gibi bir pet bulup su doldurup taharet yapmak zorunda kalmaları adeta bir işkence. Arama motoruna ‘Avrupa'da taharet’ yazıp taratınca konunun forum köşelerinde tartışıldığını gördüm. Ancak daha önce konunun bir yazar tarafından dile getirildiğine rastlamamam beni çok şarttı. Sürekli gidip gelenler, hallerinden memnun (mu)lar ki değinmediler acaba?

 

Avrupa’nın taharet tarihinin kötü olduğunu herkes bilir. Otobüsümüzde konu açılınca rehberimiz Fransa’nın ünlü Versay Sarayı’nı anlattı. İçerisinde tuvalet bulunmayan ünlü sarayda, odadan odaya geçilmesi nedeniyle mahremiyet denilen kavramla medeni(!) Avrupa tanışmamış. ‘Tüy Dikme’ kavramı da Versay Sarayı kaynaklı. ‘Sarayın koridor köşelerinde, hacetlerin büyüğü giderildiğinde uşaklar, bunları dışarı atmadan önce, bir kaz tüyünü içine takarlarmış. Birkaç gün sonra da tüyden tutarak, sertleşmiş olan haceti, pencereden dışarı fırlattıklarında, o anki şanslı kişi kim ise, onun kafasında patlarmış.’ Pislikten geçilemez hale gelen Paris’te dışkı kokusu da yaşamı zorlaştırınca çare olarak parfüm kullanımı yoğunlaşmış.

 

Avrupa satıcılarının pazarlamalarına aldırmayın, onlar hala taharetsizliğin karanlık ve pis çukurunda kıvranıyor. Bugün bizimkilerin bir asgari ücretlinin aylık geliri kadar miktarı 200 cc Paris parfümüne verdiklerine ve bundan da utanılası bir haz duyduklarına bakmayın, parfüm Avrupa’nın pis kokusunu bastırmak için endüstrileştirilmiş bir sömürü ürünüdür. Tarihine, kültürüne ve inancına yabancıların tercih ettiği beni rahatsız edici sözde güzel (müsrif) kokudur o. Yüksek topuk pisliğe bas(t)mamak, peruk ise pencereden atılan pislikten korunmak için Avrupalının icat ettiği ürünler. Bugün bu ürünler Avrupa’nın kültür tahliyesinin ürünü haline getirilmiştir.

 

Bizde bırakınız taharet yapmayı, def-i hacet yapmanın ve o mekâna girmenin bile bir adabı varken, bu zavallıların donlarının ne halde olduğunu hatta bu kalıntıların bedenlerinde nasıl bir sağlık sorununa neden olduğunu düşününce doğrusu acıyorum bu adamlara.

 

Merhum Aliya İzzetbegoviç’in ‘İslam Deklarasyonu’ adlı eserinden Paris hakkında konumuzla ilgili kısa bir nakil yapalım: “1965 yılında yayınlanan İtalya Gazetesi ‘Corriere Della Sera’ bir haberini nakletmekte zorlanıyorum çünkü neredeyse inanılmaz bir şeydir: “Paris’teki evlerin yüzde 66’sı ve eğer sadece şehir merkezi hakkında konuşacak olursak o zaman evlerin tam tamıma yüzde 80’inin banyosu yoktur. Paris nüfusunun yüzde 10’nu Voltaire’nin ‘Bütün Parislilerin su şebekesine kavuşmalı’ dileğinin gerçekleşmesini beklemektedir

 

Bizde de hadesten ve necasetten taharete dikkat etmeyen yığınla kişi olabilir. Ancak bu bizim inanç ve kültürümüzün ürünü olmayıp, insanımızın acınası halidir. Avrupa’daki ise bir kültürdür ve bunu değiştirmek için hiçbir çaba da söz konusu değildir.

 

Bu durumda Avrupa helâlarına su tesisatının çekilmesi ve alaturka tuvaletlerin tesisi için Avrupa Parlamentosu üyesi Milletvekillerimiz ile AB Müzakere Heyetimize büyük görevler düşüyor. Kanaatimce bu sorun bir insan hakları ihlalidir ve bizzat AHİM’e müracaat edeceğim. Müracaat ve tepki sayısı ne kadar artarsa çözümde o kadar hızlanacaktır. Çözüm hem bize hem de Avrupalılara büyük bir iyilik olacaktır.
 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • AYTEN İNCEER
  şok şok şok
  İlk defa yurtdışına çıkan biri olarak, tuvaletler de taharet musluğu göremeyince sadece o tuvalete ait bir eksiklik olduğunu düşündüm.Ama ilerleyen zamanlarda kültürün bu olduğunu gördüm.Hatta Türk restoranlarında durum nasıl diye özellikle merakımdan tuvalete bakmaya gittim. ve onlarda da taharet musluğu göremedim. şaşkınlık mı şok mu yaşadım anlamadım, ve hepsinden önemlisi çevremde yurt dışına çıkan pek çok insandan bu yönde bir duyum almamıştım. Aksine onlardan duyduklarım, Avrupalı yada Amerikalı hergün duş alır. Türk insanı pis şeklinde yorumlar duyardım.Müslümanlığın farkı ve güzelliğini bir defa daha görmüş oldum. Yabancı hayranlığı olan ülkem insanlarının böyle bir durumu normal karşılamasını ve bu kültürün değişmesi için çaba harcamayan yabancıları anlamak çok zor.
  22.07.2012 02:42:00

 • ftih salih
  tebrikler
  sizi yurekten tebrik ederim ve basarilarinizin devamini diliyorum gazaniz mubarek olsun. rabbim yar ve yardimciniz olsun.
  26.01.2010 14:54:24
18.11.2008 Bu yazi 26556 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri