Son Dakika
Pazar, 18 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Astrazeneca hekimlerle ve hastalarla dalga geçiyor Prof Ahmet R Küçükusta
Bugün aldığım cevap da hekimlere ve hastalara yapılan saygısızlığın yeni bir kanıtından başka bir şey değil.

Geçen hafta yayınlanan PULMİCORT İNHALER’İN ÜRETİLMİYECEĞENİ DUYAN VE SEBEBİNİ BİLEN VAR MI? başlıklı yazıma AstraZeneca’ nın Ruhsatlandırma Müdürü Ebru Güzel ve Medikal ve Ruhsatlandırma Direktörü Dr. Müjgan Ateş’ den aldığım 13.04.2011 tarihli cevap mektubu aynen şöyle:

“Sayın Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta,

Sağlık Aktüel adlı haber sitesinde 8 Nisan 2011 tarihli Türkiye’ de Pulmicort inhaler üretiminin durdurulmasına ilişkin yazınıza istinaden aşağıdaki açıklamayı sizinle paylaşmak istiyoruz.

AstraZeneca, ithal ruhsatına sahip olduğu “Pulmicort 100 mcg/doz İnhalasyon İçin Sprey Süspansiyon” ve “Pulmicort 200 mcg/doz İnhalasyon İçin Sprey Süspansiyon” adlı ürünlerinin imalatına teknik sebeplerle devam etmeme kararı almıştır.

Üretime devam etmeme kararı, AstraZeneca tarafından merkezi olarak verilmiş olup Pulmicort 100 ve 200 mcg/doz İnhalasyon İçin Sprey Süspansiyon’ un ruhsatlı olduğu ülkelerdeki tüm ruhsatlandırma otoritelerine eş zamanlı olarak yapılmıştır.

Söz konusu, üretime devam etme kararının sadece Pulmicort İnhalasyon İçin Sprey Süspansiyon (pMDI) formu için geçerli olduğunu önemle hatırlatırız. Diğer AstraZenaca solunum sistemi ürünleri, PULMİCORT Turbuhaler ve PULMİCORT Nebülizer Süspansiyon’ un üretimine devam edilmektedir.

Saygılarımızla,”

Bu da benim cevabım:

Bu nasıl bir cevaptır anlayamadım: AstraZeneca’ nın sayın müdürlerinin yazısındaki bilgiler zaten benim yazımda aynen yer alıyordu.

Yazımda “Bence bu olay ilaç endüstrisinin insan sağlığına, doktorlara, hastalara hangi gözlerle baktığını ve onları ne kadar adam yerine koyduğunu gösteren çok iyi bir örnek.” demiştim.

Bugün aldığım cevap da hekimlere ve hastalara yapılan saygısızlığın yeni bir kanıtından başka bir şey değil.

Ben, senelerden beri tüm dünyada kullanılmakta olan ve çok etili olduğuna inandığım bir ilacın üretiminin birdenbire hangi teknik sebeplerle durdurulduğunu ve bu konuda hekim, eczacı ve hastalara neden hiçbir açıklama yapılmadığını sormuştum.

AstraZeneca’ nın kendi ilaçlarını yazan hekimlere ve eczane eczane dolaşıp ilaç arayan hastalara saygıları varsa bizlerle dalga geçmeden sorularıma cevap vermelerini bekliyorum.

15.04.2011 Bu yazi 5686 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri