Son Dakika
Salı, 29 Eylül 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Arjantin: 'GDO denilen felaket'
GRAIN örgütü, " Arjantin'de GDOlu soya ekiminin yayılmasından 13 yıl sonra görüyoruz ki sosyo-çevresel sonuçları gerçekten bir felaket" açıklamasında bulundu.

Arjantin, yaklaşık 44.5 milyon dönüm tarım arazisini soya ekimine adıyor -bu, ülkedeki tarım topraklarının yarısından fazlasını ifade ediyor. Pratikte ülkedeki bütün soya tohumları, Amerika şirketi Monsanto tarafından Roundup adlı zararlı ot ilacına- ki bu ilaç da yine Monsanto tarafından üretilmiştir- dayanıklı olması için üretilen Genetiği Değiştirilmiş Roundup Ready (RR) tohumlarıdır.

Poundup'ın sehirli olmasının yanısıra, kullanımından kaynaklanan bir diğer bir problem ise ilaca dayanıklı "süper otlar"ın-Ipomoea Purpurea (Sabah Zaferi), Verbena Litoralis (Verbana) ve Hybanthus Parviflorus (Violetilla/Morumsu) ortaya çıkmasıdır. Bu sorun Monsanto'nun başkan yardımcısı tarafından da tanınmıştır. RR soyasının ekimi aynı zamanda 2,4-D, atrazine ve endosulfan gibi diğer zehirli tarımsal kimyasalların da büyük miktarda kullanımı da yol açmaktadır. GRAIN, "Sonuç olarak, bu kimyasallar hem insan hem de evcil hayvanların sağlığını ciddi şekilde etkilemiş, gıda ekinlerine zarar vermiş ve toprak, su ve havayı kirletmiştir" diye açıklamada bulunuyor.    

Bu tür bir tarımın doğa üzerinde yıkıcı etkileri vardır.

Arjantin'de her yılki çevre giderleri arasında şunlar yer alıyor: bir milyon ton nitrojen ve 160.000 ton fosfor, 42.5000 milyon metre küp su ve yaklaşık 500.000 dönüm yerel ormanların yok olması.

"... Arjantin, Monsanto tarafından GDOların diğer güney bölgelerine yayılması için bir giriş kapısı olarak kullanıldı. Altı yıl boyunca küçük bir Brezilyalı tüketiciler ve ceçvreciler grubu inatçı bir şekilde GDO'ların ülkeden uzak tutulması için mahkemelerde mücadele verdi. Ama onların mücadelesi, Arjantin sınırından RR soya kaçakçılığı yapılması ile yıkmaya çalışıldı.

Satıcıların cömert vaatleri tarafından baştan çıkarılan Brezilyalı çiftçiler bu yasadışı tohumları öyle miktarlarda satın aldıklar ki resmi GDO yasağı anlamsız hale geldi (bu model şimdi Türkiye'de) ve Başkan Lula tarafından yürürlükten kaldırıldı. RR soyayı Paraguay ve Bolivya'ya da yaymak için benzer taktikler uygulandı. Güney bölgesini "Soya Cumhuriyeti"ne dönüştüren RR soya çılgınlığı, satıcılarının bütün vaatlerine rağmen verimde hiçbir artış sağlamadı".

GRAIN, "Kırılgan Latin Amerika demokrasilerinin, onyıllar boyunca devam eden küreselleşme ve neoliberal ekonomi politikalarının dayatılması tarafından yaratılan dominant ekonomik güçlere bir sınır getirmeye dair zayıf çabaları, güneydeki bütün ülkelerde insanlık dışı eylemlerde bulunan büyük toprak sahipleri ve tarım şirketlerinin aşağılık işbirliği tarafından büyük bir barikatla karşılaştı" sonucuna varıyor.
Kaynaklar
1 - 2
 
Daha fazla bilgi için

Çeviri: karasaban.com / Ekin Kurtiç


GDO, tarım kimsayallarını artırdı

 

21.08.2009 11:33:00 Bu haber 7428 defa okundu
Arjantin: 'GDO denilen felaket'
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri