Son Dakika
Salı, 11 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Antikapitalist yoksulluk Lütfi Bergen
Kabaca 7 milyon kadar konutun Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden yapılacağı medyaya yansıyan haberlerin kapsamından anlaşılmaktadır. Biz diyoruz ki, başka bir zihniyetle hareket etmek kaydıyla Türkiye’de en baştan 10 milyon konut yaparak yeni bir toplumsal sistem kurulabilir.

Birkaç Haber:

Türkiye’de Kentleşme Sürecinde Kaç Konut Yapılacak?

“İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz, süreç içerisinde Türkiye’de 6,5 milyon binanın yıkılıp yeniden yapılacağını, çok önemli ve sıkıntılı bir süreç olduğunu, 45 ilde bu yasadan yararlanılarak önce kamu binalarına, sonra da yavaş yavaş özel mülkiyetlere girildiğini, kendilerine çok büyük görev düştüğünü, doğru yönlendirmeler yapmaları gerektiğini, oda olarak bunun mücadelesini verdiklerini, onun için de eğitimleri arttırmayı planladıklarını, Antalya'da yasanın uygulamasının tam olarak başlamamasını bir avantaj olarak gördüklerini söyledi.” 

Türkiye’de Kaç Konut Var?

2. “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM), Türkiye’nin “en çok”larının istatistiğini çıkardı. NVİGM’nin internet sitesinde de yer alan Ulusal Adres Veri Tabanı İstatistikleri'nde Türkiye’deki binaların hem genel hem de bölgeler itibarıyla türleri de bulunuyor. Buna göre, Türkiye genelinde 15 milyon 514 bin 953 konut, bir milyon 427 bin 860 özel iş yeri, 304 bin 548 kamu iş yeri, 546 bin 454 yazlık-mevsimlik, 318 bin 676 inşaat, 245 bin 391 imara açılan arsa, 851 bin 759 tahsis arsa, 13 bin 651 geçici numaralama (çadır, baraka, afet bölgesindeki geçici konutlar ve karavanlar) ve 4 milyon 147 bin 554 arsa var. Konut sayısı açısından 3 milyon 45 bin 12 konutla ilk sırada yer alan Marmara Bölgesi’nde 384 bin 942 özel iş yeri, 44 bin 106 kamu binası, 262 bin 305 tahsis arsa, 53 bin 577 imara açılan arsa ve bir milyon 30 bin 782 arsaya da ev sahipliği yapıyor.”

 2013 Yılında Türkiye’de Kaç konut Satıldı?

3. “Türkiye genelinde 2013 yılında 1 milyon 157 bin 190 konut, satış sonucu el değiştirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı ve 2014 Ocak ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, geçen yıl konut satışlarında İstanbul, 234 bin 789 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 20,3) sahip oldu. İstanbul’u 137 bin 773 konut satışı (yüzde 11,9) ile Ankara, 72 bin 421 konut satışı (yüzde 6,3) ile İzmir izledi. Aynı dönemde, en az satış ise 138 konut ile Hakkari’de gerçekleşti. Türkiye genelinde satılan konutların 460 bin 112'si ipotekli, 697 bin 78'i ise diğer satış türlerinde gerçekleşti. Böylece 2013'te 1 milyon 157 bin 190 konut, satış sonucu el değiştirdi.”

Yukarıya aldığım üç gazete haberi Türkiye’nin konut stoku ve ihtiyacı ile ilgili bilgiler veriyor. Kabaca 7 milyon kadar konutun Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden yapılacağı haberlerin kapsamından anlaşılmaktadır. Biz uzun zamandır İstanbul nüfusunun 2-3 milyona düşürülmesi yönünde kanaat belirtiyoruz. Bu yaklaşımımıza bir grup muteriz cevap aldık. Bize mail yoluyla ulaşan kimi okuyucular Türkiye’de 80 milyona varan nüfusu Anadolu’da “yatay şehir”cilik uygulamasıyla iskân etmenin imkânsız olduğunu söylüyorlar. “Bu kadar insana konut için yer bulmak da konut yapmak da mümkün değildir” diyorlar. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz’un, “süreç içerisinde Türkiye’de 6,5 milyon binanın yıkılıp yeniden yapılacağını” söylemesi muteriz kesimi bir nebze ikna edecektir kanısındayım. Yani mevcut haliyle bile 6,5 milyon bina yıkılıp yeniden yapılacaktır. Bu binalarda kaç konut bulunmaktadır? Her binada 2 daire bile bulunduğunu düşündüğümüzde 13 milyon hanenin yıkılıp yeniden yapılacağı gerçeği ile karşı karşıyayız demektir.

Bu hesapları niçin yapıyoruz? Bunu şimdi açıklayalım. Türkiye’de yaklaşık 80 milyon insan yaşıyor. Bu nüfusu 4 kişilik aileler halinde düşündüğümüzde 20 milyon aileye/haneye ulaşırız. Türkiye iki katlı 10 milyon EV üretip her evde 8 kişi (2 aile) sistemi ile yaşamaya karar verdiği takdirde bugün kapitalist kalkınma/refah/terakki düşüncesinin bizi getirip bıraktığı noktadan (13 milyon konut yapımı mecburiyetinden) daha az konut imal etmek gibi bir toplumsallıkla meselelerini çözebilecek durumdadır. Şimdi ikinci meseleye geliyoruz. Bu kadar konutu yıkarak evsiz kalan ahaliyi Anadolu’nun neresine yerleştireceğiz?1

1 km= 1 milyon m2dir.

820.000 km= 820 milyar m2dir.

10 milyon konut her biri 500 mbahçe üzerinde yapılsa

5 milyar medecektir.

10 milyon konut iki katlı ve içinde 8 kişi yaşayacak şekilde yapıldığında 80 milyon insana hem de bahçesi, bahçesinde ağacı, kümesi, domates, biberi ile barınak olur.

Demek ki Türkiye’de en baştan 10 milyon konut yaparak yeni bir toplumsal sistem kurulabilir.

Türkiye halkına terakki-refah-kalkınma kentleşmesi ile bir yere gidemediğimizi tekrar hatırlatıyorum. Fakirlik “devrimci” bir eylemdir. Kapitalizmi devirmek için zengin olmak gerekmiyor, tam tersine yoksulluğa razı olmak gerekiyor. Milyonluk konutlarınız sizi çaresiz bıraktı. Kentleri boşaltan bir kültür, o cebi para dolu ekâbirleri nasıl da sizinle eşitleyicidir. Merkezleri boşaltın, zenginler yamalı elbiseler giymenin kıymetini bileceklerdir. Yoksulluk, yoksul evlerimiz antikapitalisttir.

lutfibergen@gmail.com

 

 

08.01.2015 Bu yazi 2165 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri