Son Dakika
Cumartesi, 29 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Amerika kendini, kendi silahı ile vurdu
Dünyadaki açlığa çözüm olacağı iddiasıyla geliştirdikleri teknoloji ABD'nin sahte yüzünü bir kez daha ortaya çıkardı. İşte ABD'nin yalanını ortaya çıkaran haber

49,1 MİLYON ABD'Lİ, YETERLİ GIDA ELDE ETME MÜCADELESİ VERİYOR                                                                                                  
 

ABD'de her yedi kişiden birinin, yani 49,1 milyon kişinin, yeterli gıdaya ulaşma mücadelesi verdiği belirlendi. ABD Tarım Bakanlığı'nın (USDA), ''gıda güvensizliği'' konusunda Aralık 2008'de yaptığı araştırma, geçen yıl ABD'de ailelerin yüzde 14,6'sının (49,1 milyon kişi) ''kaynakların yetersizliği yüzünden aile üyelerinin tamamına gıda elde etmede zorlandığını'' ortaya koydu. Araştırmaya göre, 2007 yılında yüzde 11,1 olan bu oran, geçen yıl yüzde 3,5'lik artışla yüzde 14,6'ya çıktı.
 

Ailelerin yüzde 5,7 kadarının yani 17,3 milyon kişinin ''çok düşük gıda güvenliğine'' sahip olduğunun, bunun ailenin bazı üyelerinin daha az yediği anlamına geldiğinin belirtildiği araştırmada, ''gıda güvensizliği'' konusunda 14 yılın en yüksek seviyesine gelindiği kaydedildi


Tarım Bakanı Tom Vilsack, gıda yardımı karnesi gibi programların ekonomideki resesyonun etkilerini hafiflettiğini savunsa da, açlıkla mücadele grupları, önceki yıl yeterli gıdaya ulaşmada sorun yaşayan ve ara sıra üçte biri aç kalan 36,2 milyon sayısının geçen yıl büyük artış göstererek 49,1 milyon kişiye ulaştığına işaret ettiler.

Açlıkla mücadele grubu ''Food Research and Action Center''dan Jim Weill, ''Rakamlar inanılandan daha kötü. Hepimiz, Büyük Buhran'dan bu yana en kötü gerileme döneminde olduğumuzu biliyoruz'' dedi. ''Bread for the World''den David Beckmann da, ''Resesyon açlık sorununu daha kötüleştirdi ve bu durumu daha fazla gözle görülebilir hale getirdi'' diye konuştu.
 

Güçlü federal açlıkla mücadele programları oluşturulmasını isteyen Beckmann, araştırmanın, idarenin amacı olan ''2015 yılına kadar çocuklarda açlığı sona erdirme taahhüdü için ülkeye fırsat sunduğunu'' söyledi. Beckmann, Kongre'ye, yoksul çocuklara okullarda bedava yemek sağlanmasını kolaylaştırması ve bu yemeklerin besin kalitesinin düzeltilmesi çağrısında da bulundu.


 Yılda yaklaşık 24 milyar doları bulan çocukların beslenme programlarının yenilenmesi süresi geçerken, Kongre'nin 2010'dan önce harekete geçmesi beklenmiyor. ABD yönetimi bu programlarda 1 milyar dolarlık artışı destekliyor.

USDA'nın bu ay başında yaptığı açıklamaya göre, Ağustos ayı itibariyle gıda yardımı karnesine sahip ABD'li sayısı 36 milyonu geçmiş bulunuyor.  (timeturk.com)

17.11.2009 21:33:00 Bu haber 4786 defa okundu
Amerika kendini, kendi silahı ile vurdu
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri