Son Dakika
Cuma, 29 Mayıs 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Açlığın nedeni yetersiz üretim değil, politikalar
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık; "Rakamların bize gösteriyor ki, dünyadaki açlığın nedeni tarımsal üretim yetersizliği değil, üretilenin adil paylaşılamaması, yani finansal ve politik nedenlerdir" dedi.

Açlığı önleme çabaları
 
Tarımsal üretimde üst üste yaşanan kayıplar sonucu Dünya Gıda Konferansı ilk kez 1974 yılında Roma’da yapıldı. Konferansın amacı açlığın ve yetersiz beslenmenin önüne geçmekti (FAO, The State of Food and Agriculture, Rome, 2000
. Aradan tam 35 yıl geçti. Açların sayısı azalmak yerine çoğaldı.
 
Aç insan sayısı (milyon kişi)
 


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 19 Haziran 2009 tarihli açıklamasına göre 
dünyadaki aç insan sayısı 1 milyar 20 milyon kişiye ulaşmış durumda, yani her altı kişiden biri yatağına aç giriyor.
 
Ana gıdamız buğday üretimi yetersiz
 
Nüfusu 7 milyara yaklaşmış dünyamızın ana besin kaynağı buğday. Ülkemizde de insanlarımız enerji ihtiyacının %40’ını sadece ekmekten karşılarken, fakir semtlerde bu oran %60-70’lere kadar yükselmektedir. Türkiye son yıllarda buğday üretiminde kendine yeterliliği sağlayamamaktadır. Ancak bunun en önemli nedeni meteorolojik olumsuzluklar değil, uygulanan tarım politikaları nedeniyle son 15 yılda buğday ekim alanlarının 1,5 milyon hektar azalmasıdır.
 
Buğday ekim alanı (milyon hektar)


Türkiye’nin buğday ihtiyacı 18-19 milyon ton arasında olmakla birlikte 2007 yılında 17,2 milyon ton, 2008 yılında ise 17,8 milyon ton üretebildik (TÜİK).
 
Dünyanın ana gıdası da buğday
 
Nüfusun büyük bölümü yerkürenin kuzeyinde yaşıyor. Buradaki insanların ana gıdası da tıpkı ülkemizde olduğu gibi buğday. Küresel ölçekte kuraklık ve sellerin yaşandığı dönemde buğday üretiminin ve stoklarının da dalgalanma yaşadığını görüyoruz. Ancak bu dalgalanmalar ile aç insan sayısı arasında bir paralellik bulunmuyor. Örneğin stoklarda yaklaşık 127 milyon ton buğday bulunduğu dönemde aç insan sayısı 850 milyon kişi. 2007 yılında stoklar 120 milyon tona gerilemiş, doğal olarak aç insan sayısı 923 milyon kişiye çıkmış. Ancak 2008 yılında stoklar 168 milyon tona yükselmiş, bakıyoruz aç sayısı yine 963 milyon kişiye yükselmiş. İçinde bulunduğumuz yılda ise stoklar 183 milyon tona yükselmesine karşın aç insan sayısı 1 milyarı aşmış durumda.
 
Buğday (1.000 ton) 
 


Güney yarı küre pirinç tüketiyor
 
Zengin kuzey buğdayla beslenirken, nispeten daha fakir halklardan oluşan güney ağırlıklı olarak pirinçle besleniyor. Pirinç stokları da artmasına karşın, dünyada aç insanların sayısı yine artıyor.
 
Pirinç (1.000 ton) 
 


Açlığın nedeni yetersiz üretim değil
 
Yerkürenin kuzey ve güneyinde yaşayan insanların temel besin kaynağı buğday ve pirinç stokları artmasına karşın açların sayısı da aynı şekilde artıyor. 
   
Olaya pirinç açısından bakarsak, yine ülkemizin yıllık pirinç tüketimi 580 bin ton civarındadır (TÜİK). Dünya stoklarında, hiç pirinç üretmese Türkiye gibi yaklaşık 165 ülkeyi besleyebilecek pirinç bulunuyor.
 
Bu rakamların bize gösterdiği, dünyadaki açlığın nedeni tarımsal üretim yetersizliği değil, üretilenin adil paylaşılamaması, yani finansal ve politik nedenlerdir. Ne zaman paylaşmayı öğrenirsek açlık sorunu da o zaman çözülecektir. Ancak tohum, tarımsal üretim, tarım ürünleri ticareti, gübre ve tarım ilacı üretimi şirketlerin egemenliğinde bulunduğu sürece böyle bir amaca erişmek mümkün değil.
 
Şirketler açlığın nedenini tarımsal üretim yetersizliğine bağlayıp, yeni bir sömürü düzeni GDO’ları yeryüzüne yaymak istemektedir. Gerçeği yansıtmayan böyle bir amaca hep birlikte karşı duralım!

 

23.06.2009 22:49:00 Bu haber 6113 defa okundu
Açlığın nedeni yetersiz üretim değil, politikalar
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri