Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Acil hastadan para talep edilemez...
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, acil hastalardan kamu ve özel hastanelerin hiçbir şekilde para talep edemeyeceğini belirtti.

"Vatandaşımız haklarının farkında olsun, asla boyunlarını bükmesinler. Böyle durumlarda 184 numaralı telefonu arayarak mağduriyetlerini bize bildirsinler. Vatandaştan para talep edilmesi durumu hastanenin ruhsatının iptal edilmesine ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bu hastanelerle sözleşmelerini iptaline gidebileceği bir süreçtir." dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, öğle saatlerinde Erzurum'a geldi. Vali Sebahattin Öztürk ve vali yardımcıları tarafından karşılanan Bakan Akdağ, valilik makamında basın açıklamasında bulundu. Acil hastalara nasıl davranılacağıyla ilgili genelgeye bir takım ilaveler yapılarak yeni bir genelge yayınlandığını kaydeden Bakan Akdağ, sosyal güvencesi olsun olmasın acil hastalardan hiçbir sağlık kuruluşunun para talep edemeyeceğini söyledi.

ŞİKAYET İÇİN 184'Ü ARANACAK

Özel veya kamu hastanelerinin bu kurala uymak zorunda olduğunu ifade eden Bakan Akdağ, mağdur olan vatandaşın 184 numaralı telefonda şikâyetlerini bildirmelerini söyledi. Vatandaşın haklarının farkında olmasını isteyen Bakan Akdağ, "Artık Türkiye'de hiçbir vatandaş acil bir hastalığı için hastaneye gittiğinde hastaneden geri çevrilemez. Kendisinden herhangi bir ücret istenemez. Tedavileri yapılıncaya kadar kendisinden 'evrak getir sonra işini yapalım' denilemez. Acil bir hasta özel hastaneye dahi götürülse vatandaştan herhangi bir para talep edilemez. Sosyal güvencesi olan vatandaşın ödemesini Sosyal Güvenlik Kurumu yapar. Acil hastaları, yoğun bakım hastaları için ilave bir parayı hiçbir hastane vatandaştan alamaz. Sosyal güvenliği yoksa vatandaşın verilen hizmetin karşılığıyla ilgili hususları ya sosyal yardımlaşmaya ya da belediyelere yazılmaktadır. Bunu ilgili kurumlar yapacak." Şeklinde konuştu.

Acil hastalar için herhangi bir para istemenin Türkiye Cumhuriyeti'nde mümkün olmadığının altını çizen Bakan Recep Akdağ sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunu kim yapıyorsa suç işlemektedir. Anayasayı, kanunları, yönetmelikleri göz ardı etmektedir. Türkiye, acil hasta vatandaşına sahip çıkma anlamında tüm dünyaya örnek olabilecek sosyal devlet anlayışını otaya koymuştur. Mağdur olan bu durumdaki vatandaşlara parasını geri ödettiriyoruz. Bunu tekrarlayan hastaneyi uyarıyoruz. Kurala uymayan ve tekrarlayan özel hastanelerin ruhsat iptali ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bu hastanelerle sözleşmelerini iptale gidebileceği bir süreçtir."

"Sayın Bakan bu konuda samimi iseniz bunu halka anlattığınız kadar başhekimlerinize de anlatsanız?"

13.08.2010 13:58:00 Bu haber 5415 defa okundu
Acil hastadan para talep edilemez...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri