Son Dakika
Pazar, 25 Ekim 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
32 milyon tanrısı olan bu ülkede hiç tartışmasız yeni tanrı sim kart Meliha Okur
Nepal'in başkenti Katmandu'dayım. Everest'e 5 bin 200 metrede yapılan yedi adet solar panelli baz istasyonunu göreceğim. Dünyanın en yüksek 3G istasyonunda bataryalar üç gün kesintisiz elektrik taşıyor, beş günde şarj oluyor.

Everest'in zirvesine güneşi taşımak ise en çok dağa turist taşıyan helikopter ve küçük uçak pilotlarını sevindirmiş. "Arama ve kurtarmada daha rahatız" diyorlar.
Sevinen sadece pilotlar mı?
Bu kez Katmandu'ya bir saat uzaklıktaki Kotdada köyündeyiz.
Köylüler, elektrik ve cep telefonuyla iki yıl önce tanışmış, şimdi "Her evde iki cep telefonu var" diye hava atıyor. Suudi Arabistan'a çalışmaya giden yakınlarıyla konuşuyorlarmış.
Mobil iletişim halk üzerinde "uyarıcı" etki yapmış.
Nüfusun yüzde 90'ı okuma yazma bilmiyor ama yaşlı genç hepsi sim kart kuyruğunda. 32 milyon tanrısı olan bu ülkede hiç tartışmasız yeni tanrı sim kart. Telia Sonera'nın sahibi olduğu Nepalcell (Ncell) 40 bin noktada satış yapıyor. Sim kart almak isteyenler, okuma bilmedikleri için mühürle parmak basıyor, evlerini çizerek tarif ediyor.
Teknoloji rüzgârı sim kartla esiyor.

***

Peki günde 16 saat elektrik kesintisi olan, dünyanın en yoksul ikinci ülkesi Nepal'de TeliaSonera ne yapıyor? Mobil telekom hizmeti veriyor .

 

Nepal'in en büyük yabancı yatırımcısı. Altyapıya 300 milyon dolar  yatırmış. Üç yıl önce ülkenin ikinci büyük GSM operatörü Mero Mobil'i satın alıp, Nepalcell'e çevirmiş. Ncell, 2010'da ortalama yüzde 105, 2011'de her bir çeyrekte ortalama yüzde 67 büyümüş. 2011'i 280 milyon dolar gelirle kapatacak.

1800 adet baz istasyonu var. 38 adet olan solar baz istasyonu sayısı 2012'de 91'e çıkacak.

Üzerinde çalışılan güneş panelli yeşil baz istasyonlarından verim alınırsa, dünyaya yeşil enerjili baz istasyonu inovasyonu sunulacak. 30 milyon nüfusu olduğu tahmin edilen Nepal'de, 14 milyon cep telefonu abonesi var.

Ncell, 6.8 milyon aboneyle pazar lideri, Nepal Telekom'u geride bırakmış. 6.8 milyon abonenin 500 bini  ise 3G kullanıyor! Avrupalı ve ABD'li seçkinlerin "huzur" ülkesi diye tanımladığı Nepal'de nüfusun üçte ikisi yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

İş, üretim yok ama cep telefonu kapış kapış gidiyor!..

***

TeliaSonera, Avrupa'nın beşinci büyük telekom şirketi. Türkiye'de Turkcell'in, Rusya'da Megafon'un azınlık ortağı.

Gelecek stratejisini, dünya nüfusunun yüzde 75'inin, enerji kaynaklarının dörtte üçünün yer aldığı Avrasya odaklı çizmiş.

Bölgesel uluslararası bir şirket olarak Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Tacikistan, Özbekistan ve Nepal gibi Avrasya'nın büyümekte olan pazarlarında yatırım yapıyor.

ABD'li ünlü stratejist Brzezinski 'nin dediği gibi: "Avrasya'ya egemen olan dünyaya egemen olur."

20.12.2011 Bu yazi 2517 defa okundu
  Sonraki:
  Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

   
  • Bir kıyamet silahı: GDO
   Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
  • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
   Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
  • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
   Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
  • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
   “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
  • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
   Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
  • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
   Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
  Diğer mülakatlar:
  1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
  Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
  Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
  Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri