Son Dakika
Pazar, 23 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
'Kirli düzine' kısırlık, kanser, ölüm ve zeka kaybına neden oluyor
basdın kuruluşları bu haberi "Türkiye'den kansere büyük darbe..." gibi başlıklarla sundular okura. "Türkiye, genetik bozukluk, kanser ve ölüme neden olduğu için 'kirli düzine' olarak bilinen 12 kalıcı organik kirleticiyi doğasından silecek" denildi. Ama bunun için 16 yıl beklemek zorunda olduğumuzu gözardı ettiler...

Stockholm Sözleşmesi, 12 kalıcı organik kirletici kimyasalın yeryüzünden tamamen silinmesi için çalışılma yapılması gerektiğine yer veriyor. Türkiye taraf olduğu sözleşmede üye ülkelerle birlikte 2025 yılı sonuna kadar zararlı 12 maddeyi yok edeceğni öngörüyor. O tarihe kadar kanser olmadan, kısırlaşmadan, aklımızı oynatmadan kalabilirsek tabi.

KISIRLIK, ZEKA DÜZEYİNDE DÜŞÜŞ

Sözleşme tarafı diğer 165 ülkeyle birlikte Türkiye'nin de doğasından yok edeceği söz konusu kimyasallar tarım ve sanayi alanlarında kullanılarak doğaya karışıyor. Besin zinciriyle insanlara geçen ve nesiller boyunca etki gösteren bu kimyasallar, genetik bozukluk, kanser ve ölüme neden oluyor. Kalıcı organik kirleticilerin yan etkileri arasında doğuştan sakatlık, bağışıklık sistemi işlevsizlikleri, kısırlık, zeka düzeyinde düşüş de bulunuyor.

KİRLETİCİLERDEN BAZILARI

Sözleşme kapsamına giren ve ortadan kaldırılması söz konusu olan maddeler şunlar: Aldrin, chlordane, dieldrin, endrin, heptaklor, heksaklorbenzen, mireks ve toxaphene ile PCB'ler.

 

Şimde gelde Nasreddin Hocayı rahmetle anma


Hoca pencereden sokağı seyir ederken uzun müddettir borcunu ödeyemediği alacaklısının karşıdan söktüğünü görüp haremine:
"Kuzum Hanım! Haydi, şu herife, sana söylediğim veçhile kapı arkasından cevap ver de belki bir uzun müddet ta'cîzinden kurtuluruz." demişse de yine duramayıp ne konuştuklarını dinlemek üzere arkasından kendisi de gider.

 
Alacaklı kapıyı çalar. Kadın kapıyı aralık edüp arkasından ne istediğini sorar.

Alacaklı: "Hanım! Zannederim ki artık şimdiye kadar sesimden benim kim olduğum anlaşılmıştır. Bu yüzüncü gelişime sebep de yine şu alacak meselesidir. Artık iş ayıbı da geçti. Sen onu bana çağır; bir iki çift sözüm var." diye katı katı söylemesine mukaabil kadın, kemâl-i rıfkla:


"Efendim! Efendi burada değil. Ma'mâfîh her ne söyleyecekseniz bana söyleyebilirsiniz. Şikâyetinizde de tamamı ile haklısınız. Hatta bugüne söz veren de bendenizim. Fakat ma'atte'essüf hazırlayamadık, amma yavaş yavaş tedârük etmeğe çalışacağız.

 

Efendi, kapının önüne bir sıra çalı dikecek. Köyün sürüleri daima kapımızın önünden geçer. Onlar süründükçe bir hayli yün hâsıl olur. Onları alıp eğireceğiz, bükeceğiz, iplik yapıp satacağız. Parasıyla da borcumuzu ödeyeceğiz. Biz kimseciklerin hakkını yemeyiz." diyince

 

Alacaklı, parasının tahsili kaabil olamayacağını anlamakla beraber şu sûret-i tesviyye hoşuna gitmiş olmalı ki ihtiyârsız gülmeğe başlamış.


Hoca, suratsız alacaklısının güler yüzünü görünce dayanamayup kadının arkasından başını uzatarak alacaklıya hitaben: "Gidi köftehor! işini sağlam kazığa bağladın da şimdi keyfinden kis kis gülersin ha!..."

 

 

11.08.2009 06:42:00 Bu haber 8347 defa okundu
'Kirli düzine' kısırlık, kanser, ölüm ve zeka kaybına neden oluyor
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri