Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
'İnsan yememeyi tercih edebilen bir yaratıktır'
Ünlü şair ve düşünür bir çok düşünce ve fıkıh adamına örnek olabilecek sözler söyledi. İşte İsmet Özel'in gıda tüketimi ile ilgili düşünceleri

“Dünyaya gelişimizi sadece acılardan uzak durmak, hazlara yakın durmak olarak tanımlıyorsak buna insan hayatı diyemeyiz. Ama ‘bana insan hayatı lazım değil’ diyorsan bu da anlaşılabilir bir şey. İnsan hayatı dediğimiz şey karar verme üstünlüğünü elinde bulunduranlar tarafından temsil edilir. İnsan diğer yaratıklardan farklı olarak hayatta kalma imkânlarını vücudunda taşımaz. Bedeninde hayatını idame ettirmesine yarayacak cihaz yoktur. İnsan hayatta kalışını kararlar vererek temin eder.

Bazı insanlar mantar toplar. Bu insanlar hangi mantarın zehirli, hangi mantarın zehirsiz olduğunu bilmek zorundadır. Yani yanlış karar verdiği zaman ölür. İnsan doğru karar vererek yaşayabilen bir varlıktır. Bugün en ciddi derdimiz budur: İnsan neyin helal, neyin haram olduğunu bilerek yaşayabilen bir varlıktır. Mantarın zehirlisi haram, zehirsizi helal diye bir şey değil bu. Beşerden insana yükselmek helal-haram ayrımını yapmakla olur. Bazıları için bu hiç önemli değildir. Onlar ‘mantar zehirli mi zehirsiz mi’ ona bakarlar. Bununla ilgili çok güzel bir söz biliyorum. Demişler ki, ‘bütün mantarlar yenebilir fakat aralarından bazıları birkaç kere yenebilir’. İnsan birkaç kere mantar yiyebilen bir yaratık değil. İnsan mantar yememeyi de tercih edebilen bir yaratıktır.”

29.06.2010 02:12:00 Bu haber 5952 defa okundu
'İnsan yememeyi tercih edebilen bir yaratıktır'
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri