Son Dakika
Cumartesi, 21 Nisan 2018 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
'İlaç firmaları ucuz ilacı engelliyor'
Avrupa Komisyonu ilaç firmalarını, ucuz ilaçların Avrupa Birliği'ne girişini engellemek ya da geciktirmekle suçladı. Peki bu ne anlam ifade ediyor?

BBCTurkish'te yer alan habere göre, komisyonun hazırladığı raporda, büyük firmaların bu tutumlarının 2000-2007 yılları arasında birliğin sağlık hizmetlerinde yapılabilecek tasarruflarda 3 milyar Euro'luk bir kayba neden olduğu ifade edildi.

Komisyon ilaç firmalarının rakiplerinin pazara girişini engellemek için hukuki girişimde bulunduklarını da ekledi.

İlaç firmaları ise aldıkları önlemlerin hukuka tamamen uygun olduğunu vurguluyor ve amaçlarının araştırma-geliştirme alanındaki yatırımları korumak olduğunu söylüyor.

Patent süresi dolduktan sonra ilaçların ucuz versiyonlarını üreten ilaç şirketleri, ürünlerini Avrupa pazarına sokmakta sorun yaşadıklarını uzun süredir dile getiriyordu.

Avrupa Komisyonu, ilaç üreticilerinin bazen ucuz ilaçların Avrupa pazarına girmesini engellemek amacıyla üst üste çok sayıda başvuruda bulunduğunu kaydetti.

Komisyon bir seferinde tek bir ilaç için, tam 1300 patent başvurusu yapılmasını bu duruma örnek gösterdi.

700 dava

Avrupa Komisyonu'nun raporu, benzer sorunların ulusal düzeyde de yaşandığını belirtiyor.

Raporda yaklaşık 700 patente ilişkin dava açıldığı, 200'den fazla marka adı konusunda ana ilaç firmasıyla ucuz ilaç üreten şirket arasında anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Bu anlaşmalardan yüzde 10'dan fazlasında, ucuz ilacın pazara girişi engellenmiş.

Avrupa Komisyonu'nun adil olmayan uygulamalar tespit edildiği takdirde ilaç şirketlerine büyük cezalar verebileceği kaydediliyor.

Komisyonun raporu, küresel ilaç sektörü üzerindeki baskıyı artırdı.

ABD'nin 20 Ocak'ta görevi devralmaya hazırlanan yeni başkanı Barack Obama'nın da, ülkesinde ilaç maliyetlerini azaltmaya çalışması bekleniyor.

28.11.2008 17:56:28 Bu haber 3802 defa okundu
'İlaç firmaları ucuz ilacı engelliyor'
Türkiye son yıllarda ilaç fiyatlarında hem KDV indirimi hem de ilaç fiyatlarında büyük indirimler sağladı ve Bakanlık önemli tasarruf sağladı. Demek ki oluyormuş...
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri