Son Dakika
Pazar, 12 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
'Bu ürünler sprem kalitesini bozuyor'
Human Reproduction dergisinde yayımlanan araştırmada, şarküteri ürünleri, cipsler, yağlı hamur işleri, kırmızı et, margarin, tereyağu, palmiye yağı gibi doymuş yağ tüketiminin sper kalitesini geniş ölçüde etkilediği belirtildi.

ABD'de yapılan bir araştırmada, yağ açısından zengin bir beslenme tarzının spermin kalitesini etkileyebileceği belirlendi.

SPERM KALİTESİ BESLENME KALİTESİNE BAĞLI

Human Reproduction dergisinde yayımlanan araştırmada, yağlı beslenme ve sperm kalitesi arasındaki ilişkinin, aynı zamanda kalp-damar hastalıkları açısından risk faktörü olduğu bilinen şarküteri ürünleri, cipsler, yağlı hamur işleri, kırmızı et, margarin, tereyağı, palmiye yağı gibi doymuş yağ tüketimine geniş ölçüde bağlı olduğuna işaret edildi.

EN SAĞLIKLI YAĞ, SIZMA ZEYTİNYAĞI

ABD'de 2006 ve 2010 yılları arasında deneklerin beslenme alışkanlıkları incelenerek ve sperm tahlilleri yapılarak yürütülen araştırmada, ayrıca balık ve zeytin yağında bolca bulunan omega-3 yağ asitlerini daha fazla tüketen erkeklerin, bunları daha az yiyen erkeklere oranla biraz daha sağlıklı sperme sahip oldukları görüldü.

Araştırmanın başında yer alan Profesör Jill Attaman, erkeklerin beslenmelerini doymuş yağ açısından azaltıp, omega-3 tüketimini artırmaları durumunda, bunun sadece sağlıklarını düzeltmekle kalmayıp, üreme sağlıklarını da olumlu etkileyeceğinin altını çizdi.

Araştırmada, doymuş yağları daha çok yiyen erkeklerin, bunu daha az tüketen erkeklere göre yüzde 35 daha az sperm sayısına ve yüzde 38 daha düşük sperm konsantrasyonuna sahip oldukları tespit edildi.

15.03.2012 12:19:00 Bu haber 4440 defa okundu
'Bu ürünler sprem kalitesini bozuyor'
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri