Son Dakika
Pazar, 23 Şubat 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
'Bu gıdalar kanser yapar'
Prof. Dr Necla Aran, "Kimyasal gıdalar cinsine, sayısına ve kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak ölümcül sonuçlar ortaya çıkarır" dedi. Prof. Dr. Ali Esat Karakaya ise "üretiminden tüketime kadar olan süreçte bini aşkın kimyasalın gıdalara bulaşma riski var" dedi.

Prof. Dr Necla Aran, gerekli önlemler alınmadığı takdirde belli gıda grupları üzerindeki mikroorganizmaların kısa sürede yüksek sayılara ulaşarak gıda zehirlenmelerine neden olabilecek duruma gelebildiklerini söyledi.

Mikroorganizmaların neden oldukları gıda zehirlenmelerinin, etken gıda maddesinin tüketimini takiben belli bir süre sonra bulantı, ishal, kusma ve ateş gibi belirtilerle ortaya çıktığını ifade eden Aran, bu durumun mikroorganizmanın cinsine, sayısına ve kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabileceğine dikkat çekti.

Hayvansal kaynaklı gıda gruplarının çok iyi pişirildikten sonra tüketilmesini öneren Aran, gıda güvenliği açısından özellikle çiğ tüketilen sebze ve meyvelerin üretiminde tabiî tarım uygulamaların büyük önem kazandığını vurguladı.

Aran, ayrıca gıdalara dokunmadan önce çiğ gıdalara ellendikten sonra, tuvalet kullanımı sonrası ellerin en az 20 saniye süreyle sabunlu su ile iyice yıkanması gerektiğini hatırlattı.

KİMYASAL MADDELER KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR

Prof. Dr. Ali Esat Karakaya da üretiminden tüketime kadar olan süreçte bini aşkın kimyasalın gıdalara bulaşma riski bulunduğunu, bununda kanser riskini artırdığını belirtti.

''Bugün dünyanın herhangi bir yöresinde sıfır kimyasal kirlilik taşıyan bir gıda bulmak mümkün değildir'' diyen Karakaya, buna anne sütünün de dahil olduğunu söyledi.

Gıdalara bulaşan kimyasal maddelerin bir bölümüne belirli miktarları aşan şekilde devamlı maruz kalınması durumunda başta kanser olmak üzere kronik hastalıkların oluşma riskinin arttığına dikkati çeken Karakaya, gıda ve sağlık otoritelerinin görevi bu riskleri kabul edilebilir risk sınırları içinde tutmak olduğunu ifade etti.

11.12.2010 16:31:00 Bu haber 6198 defa okundu
'Bu gıdalar kanser yapar'
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri