Son Dakika
Perşembe, 4 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Konya'da ''karma'' işler oluyor!
Bir arkadaş grubu "Karma Akademi"yi oluşturmuşlar. Fikirler, öneriler, tespitler, okumalar her şey karma bir şekilde ilerliyor. "İlerlemek" amaç bu..

Pazar sabahlarının uzun kahvaltılarından ve keyif çaylarından feragat ederek istekle yollara düşen bir grup genç var Konya’da… “Karma Akademi” ekibinden bahsediyoruz.

Adları karma ama sadece hanımlar katılıyor

Bağlayıcı ya da bir zorunlulukları olmadığı halde her hafta bir araya gelip Kur’an’dan, ahlaktan ve dünya düzeninden konuşan bu gençler ve amaçları bilinsin istedik.

Geçtiğimiz yıl ilk olarak Kemal Özer başkanlığındaki Gıda Güvenliği Hareketi seminerlerinde bir araya gelen ekip, Kemal Özer'in İstanbul’a taşınmasından sonra başının çaresine bakmaya karar verdi.İlk yaptıkları gündem belirlemek oldu

Kişisel gelişim ve İslam ahlakı arasındaki ilişkiyi sorgulayarak başladılar, derine inip ideolojilerin toplum üzerindeki etkisini, özellikle modernizmin farklı alanlardaki yansımalarını araştırdılar.

Bu şekilde geçen birkaç hafta sonunda bu kadar gâvur ilmi kafidir diyerek, başta “adalet” kavramını Ömer’den (r.a.), sonra “sıddıkiyet” kavramını Ebubekir’den (r.a.) örnekler ile bağdaştırarak konuşmaya açtılar son oturumda… Ayşe’nin (r.a.) entelektüel kişiliği, Hatice’nin (r.a.) ise aile içi rollerine dair konuşacaklarmış ilerleyen zamanlarda.

Sınayacak hoca olmayınca her öğrenci ödevini yapar!

Kur’an-ı Kerim meali okuyarak başladıkları sohbetlerinde dinamik bir ortam hakim, zira hepsi konularına farklı kaynaklardan çalışarak aktif katılıma hazır olarak geliyor. Tam burada biri Gazali’den bir örnek veriyor, biri Camus’dan, biri Ali Fuat Başgil’den…Testte çözerim kitap da okurum!

Bazı şeyleri eleştiriyor olmanın onları sisteme dahil olmaktan kurtaramadığının farkında olduklarından kimi üniversite, kimi KPSS, kimiyse yabancı dil hazırlık kursuna devam etmekte… Konu paylaşımı ve toplanma saatlerini buna göre sürekli güncelliyor, bahane kabul etmiyorlar.

“İlim harcandıkça artar.” Ali (r.a.)

Ajandalarına not ettikleri bu söz amaçlarının ne olduğunun en iyi göstergesi belki de.

Ashab’dan bir anekdot gözüme çarpıyor, yine ajandaya not düşülmüş;

“Arkadaş, “hadi!” deyince “nereye?” diye sormayandır.”

Bunları görünce onları bir arada tutan şeyi anlıyorsunuz. Çetin tartışmalara rağmen ayrılırken ya da bir sonraki buluşmada samimi kucaklaşmalarını da yadırgamıyorsunuz.

Fikirler de karma

İçlerinde Konyalılar, mezunlar, üniversite öğrencileri, üniversite terkler, muhtelif liseliler var, bu da aynı kavramlara, öze bağlı farklı bakış açıları ile bakabilmelerini sağlıyor.

Yakın zamanda faaliyete geçirmek üzere tasarladıkları Rasim Özdenören külliyatı okumaları varmış, en çok önemsedikleri ise haftanın konusu üzerine Konya ahalisinden otorite birilerinin katılımıyla toplantılar düzenlemekmiş.

Peki ya sonra?

Hedeflerinin verimli, etkili ve kapsamı sürekli genişleyen bir bilgi paylaşımı ortamı sağlamak olduğunu söylüyorlar. Küçük adımlar atsalar da devamlılığı temin ederek daha iyi işler başarmayı amaçladıklarını dile getiriyorlar. Nitelikle orantılı sayı artışını hedeflediklerinden, katkı sağlayacak herkese selam gönderiyor, aralarına davet ediyorlar.

Konya’da her Pazar sabahı kah Tüketiciler Birliği ofisinde kah muhtelif kitap kafelerde birileri hem okuyor, hem konuşuyor.

Rumeysa Betül Arı umut hep var, dedi

08.03.2010 23:24:00 Bu haber 6541 defa okundu
 Konya'da ''karma'' işler oluyor!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri