Son Dakika
Salı, 13 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Beslenmede doğru bilinen yanlışlar
Bazı yiyecek ve içeceklerin birarada tüketilmemesi gerekiyor. Doğru sanılanarak yapılan yanlışlar, besin değerini yok ediyor. İşte doğru beslenme için tavsiyeler:

Sağlıklı bir hayat için doğru beslenme oldukça önemli, ancak, birlikte tüketilen yiyecek ve içeceklerin seçiminde doğru sanılanarak yapılan yanlışlar, besin değerini yok ediyor.

İşte doğru beslenme için bazı tavsiyeler:

Demirli gıdalar kalsiyumlu gıdalarla birlikte tüketilmemeli. Yani et yemekleriyle ayran içmek, ıspanağı yoğurtla tüketmek yanlış.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Beste Alimert Günday, ıspanağı yoğurtla karıştırarak yemenin demirin emilimini azalttığını söylüyor.

İki Öğün Arasında En Az 2 Saat Olmalı

Pekmez ve yoğurt, süt ile yumurta birlikte tükeltilmemeli, mümkünse öğün açarak yenilmeli. İki öğün arasında da 2 saat olmasına özen göstermek gerekiyor, çünkü bir yemek ancak 2 saatte sindirilebiliyor.

Balı sıcak su ve sütle tüketmek bir başka yanlış. Bu durumda, baldaki protein, mineral ve enzimler kayboluyor.

C vitamini içeren gıdalar da mümkünse her öğünde bulunmalı. Bunu da sabah kahvaltısında söğüş olarak, öğle ve akşam yemeklerinde de sebze yemeği ya da salata olarak yapmak gerekiyor.

Zeytinyağı Ölçülü Tüketilmeli

(Sızma Zeytinyağı dışındaki yağlardan uzak durmalı. Sızma Zeytinyağı dışındaki yağların GDO'lu olma ihtimali çok yüksek. Herşeyde ölçüyü kaçırmamak gerek.) Bu ölçü şifa kaynağı zeytinyağı içinde ise ölçüsünü kaçırmamak gerek. İdeal ölçü, bir kilo yemeğe 3 yemek kaşığı zeytinyağı kullanmak.

Vücut Direncini Artırmak İçin Reçete

Beslenme ve Diyet Uzmanı Günday'ın, soğuk kış günlerinde vücut direncini artırmak için bir de tavsiyesi var:

8 tatlı kaşığı yoğurt, 6 tatlı kaşığı yulaf ezmesi, 3 tatlı kaşığı ezilmiş ceviz ve 1 tatlı kaşığı bal.

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 6 yorum)
 • merve AYDIN
  et ve yogurt
  Bu konuyla ilgili bir ödevim var ve kullandiginiz kaynaklari ögrenebilir miyim arastirmalarim çeliskiye düsüyor bazi yerlerde ve yetersiz kaliyor,tesekkürler simdiden (Şeytan Ye Diyor kitabına bakınız)
  28.12.2014 02:56:50

 • emine k.
  sıcak süt ve su ile
  sıcak ve su ile balı tüketmeyin diyor yani sıcak sütün içine bal katıldığında baldaki protein, mineral ve enzimler kayboluyor yazıyor. Yani normal oda sıcaklığı veya soğuk ısıda olan sütün içine bal katmakta bir sakınca yok dolayısıyla yoğurt ile birlikte tüketilebilir. Önemli olan sütün sıcak olmaması.
  25.10.2013 19:09:06

 • hüsnü gülpınar
  et ve yoğurt
  et ile yoğurt bir arada tüketilebilir. Sebzelerdeki demir, kalsiyumla birleşir çünkü serbest halde bulunurlar.Ette ise demir bağlı haldedir. Kasların yapısında bulunan myoglobin içerisinde bulunur demir. Bağırsaklarda da direk bu şekilde emilim olduğu için kalsiyum demiri bağlayamaz. Yani et ürünleriyle birlikte ayran içebilir yoğurt yiyebiliriz.
  24.04.2013 22:55:49

 • aslı burkay
  Çelişkilere cevap vermemişler, başka bir yazı paylaşıyorum
  TEMEL REİS EFSANESİ: ISPANAK DEMİRDEN ZENGİNDİR, KAN YAPAR! Yarım kilo çiğ ıspanak içinde 13.5 mgr demir vardır. 6 aylık bir bebeğin günlük demir ihtiyacı yaklaşık 10 mg.dır. Oysa ki yarım kilo ıspanak yemek pek de mümkün değildir. Ayrıca, ıspanağın içindeki bu demirin emilimi de çok düşüktür. Çünkü ıspanak aynı zamanda okzalat adının verdiğimiz bir bileşikten de zengindir. Ve bu okzalat demirin emilimini engeller. Ispanak bu nedenle kullanılabilir demir kaynağı olarak zengin değildir. YOĞURTLU ISPANAK EFSANESİ: YOĞURT DEMİR EMİLİMİNİ AZALTIR. YOĞURTLU ISPANAK YENMEMELİDİR! Ispanağın zengin demir kaynağı olmasından kaynaklanan bir başka efsane de ıspanağın yoğurtla yenmemesi gerektiğidir. Oysa ki, sırf bu nedenle ıspanağın yoğurtla yenmemesi ne acıdır... Ispanağın içindeki demirin emilimini engelleyen yoğurt veya süt değildir... Kalsiyum demir emilimini azaltır. Ancak tam aksine ıspanağın içindeki oxalat da kalsiyum emilimini engeller. Ancak engellenmesi demek hiç emilmemesi anlamını taşımaz. Bir miktar demir ve bir miktar kalsiyum yine de emilir. Ispanak, zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Yoğurtlu ıspanak ile beslenmede kalsiyum alımı arttırılmış olur. Biz besin çeşitlemelerimizi arttırdıkça yeterli ve dengeli beslendikçe ihtiyacımız olan her besin öğesini ihtiyacımızı karşılayacak kadar alırız. Doğanın zenginliğinin sırrı budur. İSKENDER DÖNER EFSANESİ: DÖNERİ YOĞURTLA YERSENİZ, SADECE KALORİ ALIRSINIZ, DEMİRDEN FAYDALANAMAZSINIZ! Yine yoğurtun içindeki kalsiyumun et içindeki demirin emilimine engel olacağı görüşünden kaynaklanmaktadır. Oysa ki, hayvansal kaynaklı demirin emilimi kalsiyumdan etkilenmez. Aşağıdaki bilimsel araştırmalarla da ispatlanmıştır. Ayrıca kırmızı eti sadece demir kaynağı olarak görmemek gerekir. Protein ve çinko başta olmak üzere çok zengin ve değerli bir besindir. İnsanlar gelenekleri, yemek kültürleri içinde ağız tadıyla mutfağımızın zenginliklerini yaşamalıdırlar. Endişe etmeden... Suçluluk duymadan... ARAŞTIRMALAR DİYOR Kİ: Süt ve süt ürünlerinin sebzelerle birlikte yenmesi ile ilgili yapılan bir araştırmada da sütün çinko emilimini yüzde 70, yoğurdun ise yüzde 78 arttırdığı; demir emiliminin ise değişmediği sonucuna varılmıştır. Bir başka çalışmada ise , sütteki kalsiyum ve kalsiyum ilave edilmiş yiyeceklerin hayvansal kaynaklı demirin (non-hem demirin ) emilimini nasıl etkilediği araştırılmış ve yapılan bu çalışmada etkilemediği ortaya konmuştur.
  06.02.2012 14:15:52

 • Hakan
  .....
  Sıcak süt, çay, su, vs. e koymayın demek istiyor...
  13.12.2009 11:05:29

 • m. tavukcu
  Beslenmede doğru bilinen yanlışlar
  Beslenmede doğru bilinen yanlışlar başlıklı yazıda üst paragrafda balı sıcak su ve sütle tüketmek yanlış diye yazıyor. vücüt direncini arttırmak için verilen reçetede bal ve yoğurt (sütten elde edilen) karışımı var. Bu bir çelişki değilmidir.
  10.12.2009 16:30:50
05.12.2009 22:03:00 Bu haber 195779 defa okundu
 Beslenmede doğru bilinen yanlışlar
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri