Son Dakika
Perşembe, 6 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
‘Köy tavuğu’nun ‘Avrupalı’sı... Güngör Uras
Köy tavuğunun Avrupalısı nasıl olurmuş? Nasıl yetiştirilirmiş? Coğrafi işaret ile tavuğun menşei, köy tavuğu nasıl belgelenir ve denetlenirmiş? Görmek için Avrupa’da ve Türkiye’de coğrafi işaretli ürünleri pazarlayan M. T. M. Genel Müdürü Kubilay Özerkan ile Türkiye’de “Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Ağı”nın Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu’nun peşine takılarak Fransa’da Lyon şehrine 70 kilometre uzaklıktaki Bourg-en Bresse’de tavuk çiftliklerini gezdim.

Şehir 1230 yılında kurulmuş, 40 bin nüfuslu tarihi bir “beylik” şehri. Özelliğini koruyor. Burada yaşayanlar hayvancılık ve çiftçilikle meşgul. Fransa’nın ünlü Bresse tavuğunun yetiştirildiği coğrafi bölgenin merkezi.

Bresse tavuğu bizim bildiğimiz köy tavuğu. Beyaz renkli Gal Bresse ırkı. İbiği düzgün, dik ve kıpkırmızı. Tüyü, derisi ve eti bembeyaz. Ayakları mavi.

Bresse tavuğu
Bresse tavuğu 1957 yılında coğrafi işaret denetimi altına girmiş. Haritada sınırı çizilmiş 3.536 km2 alan içinde kalan 300 küçük yetiştirici tarafından yetiştiriliyor. Bölgede sadece Bresse tavuğunun kesimini ve pazarlamasını yapan 10 kesimhane var. Bu tavukların yıllık toplam üretimi sadece 1 milyon 200 bin adet.
 
Bresse tavuğu nasıl köy tavuğu oluyor? Anlatayım. Yumurtadan çıkan civcivler 35 gün tahta kafeste besleniyor. Daha sonra piliçler serbest dolaşıma, açık havaya çıkıyor. Hayvan başına en az 10 m2 açık alanda tavuklar tabiat şartlarında toprağı eşeleyerek, solucanları, otları gagalayarak dolanıyor. Yorulan, açık alanın bir köşesindeki büyük kümese girerek saman üzerinde eşeleniyor, yemini yiyor ,sonra gene açık havaya çıkıyor. Bu tür tavuk yetiştiricileri aynı zamanda büyükbaş hayvan besleyen, tarlasında tarım ürünü ekip biçenler.


Doğada büyüyor
Piliçler açık havada en az 4 ay dolanıyor, en az 1.2 kg et ağırlığına sahip oluyor. 5 ay dolananların ağırlığı 1.8 kg, 8 ay dolananların ağırlığı 3 kg oluyor.

Bresse tavuğunun kümes gıdası 
mısır unu ve süt tozu karşımı. Açık havada dolanan tavukların kasları sertleşiyor. Doğrudan kesim halinde pişmeleri zaman alıyor. Onun için kesimden 2 hafta önce tavuklar gene ahşap kafeslere alınıyor. Bu 2 hafta mısır unu ve (bu defa süt zoru ile değil) sütle besleniyor.

Kesimhanede tavukların başları ve ibikleri ile başın hemen etrafındaki beyaz tüylerin bir bölümü ve de mavi ayakları olduğu gibi korunuyor. Ayağın birine menşeini ve kesim tarihini gösteren kurşun bir bilezik takılıyor.
Bresse tavuklarının büyük kısmını Fransa’nın ünlü lokantaları tüketiyor. Lokantaların menülerinde tavuğun Bresse tavuğu olduğu özellikle belirtiliyor. Paris’te normal tavuğun kilosu 3-5 euro’ya satılırken Bresse tavuğunun kilosu 15-20 euro’ya satılıyor.

Bakalım bizin tavukçular köy tavuğunun “Avrupalı”sını ne zaman üretmeye başlayacaklar?

23.02.2015 Bu yazi 8568 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri